Maty i włókniny filtracyjne, wygląd i budowa

Paintstop czy Stoppaint, a może Paint Stop lub Stop Paint – uprościmy większość firm nazywa tą matę – filtrem podłogowym.

Jak wygląda i z czego jest zbudowany? Do czego służy, jakie ma zastosowanie? Czym się charakteryzuje? Jak go zainstalować i gdzie? Na te i inne pytania postaram się Wam odpowiedzieć na blogu FilterTechnic.

Część pierwsza.

Jak wygląda i z czego jest zbudowany?

Filtr podłogowy zbudowany jest z wysokiej jakości włókna szklanego. Jego włókna umieszczone są w sposób nieregularny w elastycznej strukturze. Nieregularny układ włókien pozwala to na podniesienie stopnia skuteczności wyłapywanie pyłów, mgły, zanieczyszczeń. Często zadawane pytanie to dlaczego Paintstop z jednej strony jest koloru np. zielonego, a z drugiej bezbarwny. Już wyjaśniam, otóż strona biała zwana “czystą” jest stroną specjalnie uszczelnioną i o ile się nie mylę to nadtopioną (skalandrowaną) pod wpływem dużej temperatury. Uszczelnienie powoduje zatrzymanie tych najbardziej i najgłębiej docierających zanieczyszczeń, a za czym idzie zatrzymanie ich w swojej strukturze. Dla odróżnienia i wypracowania schematu łatwości instalacji maty filtracyjnej podłogowej jego chłonna strona została zabarwiona na kolor zielony.

Operator maszyny nie musi zastanawiać się nad wyborem strony Paintstopu, tylko po krótkim szkoleniu wie, że stroną czystą kładziemy do dołu, natomiast zabarwioną od strony którą będą pochłaniane zanieczyszczenia. Myślę, że tych kilka zdań rozwieje kilka wątpliwości monterom i ułatwi użytkownikom zdefiniowanie chociażby, która ze stron za co odpowiada.

Do czego służy, jakie ma zastosowanie?

Filtr podłogowy z włókna szklanego Paintstop przeznaczony jest przede wszystkim do separacji mgły farby w lakierniach, automatach lakierniczych i urządzeniach do malowania natryskowego. Filtr ten ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się go malarniach firm motoryzacyjnych, w firmach produkujących stolarkę budowlaną okna, drzwi, schody, a także w przemyśle meblowym jak i malowaniu tworzyw sztucznych. Generalnie filtr podłogowy znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie jednym z procesów wytworzenia jest lakierowanie. Stosowany jest także do odpylania suchych pyłów, np. pyłu szlifierskiego w stolarniach oraz zakładach zajmujących się obróbką metali.

Dzisiaj na tym zakończę pierwszą część dotycząca Paintstopów vel filtrów podłogowych. W kolejnym artykule dokończymy tematykę i odpowiem na pozostałe pytania. Będzie trochę o liczbach – czyli pokażemy kilka liczbowych parametrów dotyczących filtrów podłogowych Do miłego!

Zapraszam serdecznie Autor.

 

Zamów maty filtracyjne