filtracja powietrza w szkołach

Filtracja powietrza w szkołach – dlaczego jest tak ważna?

Filtracja powietrza w szkolnych klasach jest sporym wyzwaniem – duża ilość ludzi przebywających przez długi czas w niewielkim pomieszczeniu sprawia, że wyjątkowo szybko gromadzą się w nim zanieczyszczenia i wilgoć.

Dlaczego cyrkulacja powietrza w szkołach jest nieprawidłowa?

W roku szkolnym 2017/2018 w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczyło się ponad 6,4 mln dzieci i młodzieży. Uczniowie spędzają w szkołach średnio 200 dni w roku – 5 dni w tygodniu, po kilka godzin dziennie. W tym czasie przebywają w niewielkich klasach, stołówkach, salach gimnastycznych i szatniach, w których z łatwością gromadzą się zanieczyszczenia, bakterie i wirusy. Szkoły charakteryzują się większą gęstością zaludnienia niż inne budynki, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wdychania bakterii i wirusów, przenoszenia przeziębienia, grypy i innych drobnoustrojów unoszących się w powietrzu.

Duża ilość szkół w Polsce to stare budynki, które wymagają regularnych napraw i remontów. Zbyt szczelne okna i izolacje sprawiają, że w środku zatrzymują się wilgoć i zanieczyszczenia. To wszystko sprawia, że poziom zanieczyszczeń w szkolnym budynku może być równie wysoki (lub nawet wyższy) niż na zewnątrz. Kolejną kwestią jest to, że wiele szkół publicznych znajduje się w miastach, na gęsto zaludnionych obszarach, co sprawia, że ​​uczniowie są jeszcze bardziej podatni na zanieczyszczenia powietrza pochodzące z samochodów, obiektów przemysłowych czy prac budowlanych.

 

infografika filtracja powietrza w szkołach

 

Odpowiednia wentylacja w szkołach – korzyści dla uczniów i nauczycieli

Zastosowanie wysokiej jakości filtrów powietrza pozwoli na zmniejszenie ryzyka zachorowalności i rozwoju alergii wśród uczniów i nauczycieli. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby płuc bądź układu krążenia – o tych i innych zagrożeniach pisaliśmy w poprzednim artykule. Warto pamiętać, że dzieci są jeszcze bardziej podatne na niebezpieczeństwa stwarzane przez zanieczyszczone powietrze – dzieci mają szybszy oddech, przez co wdychają więcej zanieczyszczeń niż dorośli.

Czyste powietrze w szkołach oznacza, że uczniowie rzadziej chorują na astmę, zapalenie oskrzeli i inne choroby układu oddechowego, a to z kolei pozwala na skuteczne obniżenie poziomu absencji. Prawidłowa cyrkulacja powietrza może sprawić, że wydajność uczniów zwiększy się nawet o 15%. Również nauczyciele i inni pracownicy są mniej narażeni na prawdopodobieństwo zachorowania – mniej nieobecnych nauczycieli przekłada się również na mniejszą liczbę przypadków, w których konieczne jest zatrudnienie zastępczych pracowników, co może stanowić dodatkowe obciążenie finansowe dla szkoły.

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w szkole, nie można zapominać o tak prostych czynnościach jak wietrzenie sali w trakcie przerwy, zainstalowanie okien z modułem wentylacyjnym czy nie zasłanianie kratek wentylacyjnych przez meble. Jednak poza tymi działaniami, warto zadbać także o zainstalowanie odpowiednich systemów oczyszczenia powietrza, które mogą pomóc w całkowitym wyeliminowaniu problemów występujących w szkolnych salach.