filtr kartonowy szary

Filtry klimatyzacji i wentylacji – rodzaje i zastosowanie

W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka rodzajów filtrów, mających różne zastosowania. Warto zapoznać się z poniżej zamieszczoną listą w celu dobrania filtra, który będzie najlepiej odpowiadał danym potrzebom.

Filtry kasetowe

Filtry kasetowe są elementem systemu prefiltracji lub filtracji zasadniczej w systemach wentylacji i klimatyzacji. Pracują jako filtry główne w prostych systemach wentylacyjnych lub jako filtry wstępne przedłużające użytkowanie filtrów wyższej skuteczności.

Wykorzystywane są w szkołach, szpitalach, hotelach, biurach, basenach, zakładach spożywczych, maszynowych, farmaceutycznych, elektronicznych czy lakierniach ze względu na wysoką wydajność przy niskich spadkach ciśnień.

Filtry węglowe

Filtry węglowe zbudowane są z aktywnego węgla umieszczonego w obudowie. Ich zadaniem jest usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń gazowych, substancji chemicznych, oparów czy uciążliwych zapachów. W naszej ofercie znajdą Państwo filtry węglowe w trzech rodzajach – kaseta z włókniną węglową, filtr skrzyniowy z granulatem węgla aktywnego oraz połączenie obu filtrów.

Filtry węglowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i są wykorzystywane m.in. w lakiernictwie, wentylacji, klimatyzacji, branży medycznej, a także akwarystyce.

Filtr typu fan-coil

Wkłady fan-coil służą do filtracji wstępnej, jak również pełnią rolę głównego filtra montowanego w instalacjach klimatyzacji, wentylacji oraz klimakonwektorach. Mogą być także użyte jako zabezpieczenia czerpni czy wkłady zabezpieczające skraplacze.

Świetnie sprawdzają się jako element w urządzeniach, których zadaniem jest utrzymanie temperatury w pomieszczeniu przy wykorzystaniu wody lub freonu. Tego typu filtry są najczęściej montowane w placówkach społecznych, takich jak urzędy czy biura.

 

infografika rodzaje filtrów

 

Filtry tłuszczowe

Filtry tłuszczowe stosowane są jako filtry wstępne w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także w wyciągach przemysłowych, zwłaszcza w gastronomii. Często stosuje się je w restauracjach, hotelach, domach.

Wykonywane są w trzech rodzajach – kaseta z włókniną węglową, filtr skrzyniowy z granulatem węgla aktywnego oraz połączenie obu filtrów. Medium filtracyjne stanowią siatki metalowe umieszczone w ramie ze stali ocynkowanej. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie cząsteczek tłuszczu, ale również iskier, które powstają w trakcie cięcia i szlifowania metalu.

Filtry tłuszczowe mogą być regenerowane poprzez przepłukanie ich pod gorącą wodą.

Filtry kompaktowe

Filtry kompaktowe stosuje się jako filtry końcowe w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, a także jako filtry wstępne, które wydłużają żywotność filtrów absolutnych. Najczęściej stosowane w przemysłach: farmaceutycznym, elektronicznym, optycznym, medycznym i wiele innych.

Ich konstrukcja to rama polipropylenowa oraz medium filtracyjne gęsto splisowane microglass.

Filtry HEPA

Filtry HEPA charakteryzują się wyjątkowo wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń. Bardzo często stosowane są w gospodarstwach domowych, gdzie zależy nam na najlepszej jakości powietrza.

Filtr ten gwarantuje oczyszczanie powietrza z pyłów zawieszonych (m.in. PM2.5, PM10, PM1 – główne składniki smogu), pyłków roślin, zarodników pleśni, alergenów roztoczy, kurzu obecnego w powietrzu czy drobnej sierści oraz niektórych bakterii, wirusów, jak i zarodników grzybów.

Filtry kieszeniowe

Służą do prefiltracji lub filtracji zasadniczej powietrza w systemach wentylacji i klimatyzacji. Wykorzystywane są jako filtry wstępne w urządzeniach lakierniczych i urządzeniach do malowania natryskowego.

Swoje zastosowanie znajdą również w kinach, centrach handlowych, szpitalach, basenach, rozlewniach napojów, obiektach użyteczności publicznej, a nawet u producentów serów i wyrobów mlecznych. Świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach ze względu na dużą zdolność wchłaniania i magazynowania zanieczyszczeń. Są wyjątkowo trwałe i solidne. Występują w postaci kilku kieszeni (wielkość filtra i ramki dopasowane na życzenie Klienta).

 

Jeśli wciąż mają Państwo wątpliwości lub dodatkowe pytania dotyczące filtrów, serdecznie zapraszamy do kontaktu!