jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu

Czyste powietrze w Twoim mieszkaniu

Zanieczyszczone powietrze to jeden z najgorszych trucicieli, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Problem ten w ostatnich latach jest wyjątkowo nasilony, jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy zadbać o czystość powietrza w swoich czterech ścianach.

Co zyskujemy dbając o czyste powietrze w mieszkaniu?

Zapewniając sobie odpowiednią jakość powietrza, możemy liczyć na mniejsze dolegliwości związane z alergiami, dobre samopoczucie, lepsze skupienie, co przekłada się na jakość pracy i nauki. Roztocza, alergeny, pyłki kurzu, nieodpowiednia temperatura i niewłaściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu – to wszystko wpływa na niekorzyść wdychanego przez nas powietrza. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka prostych praktyk, dzięki którym stworzymy odpowiedni mikroklimat w swoim domowym zaciszu.

Dobroczynne działanie kwiatów

Przede wszystkim warto korzystać z tego, co daje nam natura – kwiaty wytwarzają dużo tlenu i zwiększają wilgotność, a niektóre z nich dodatkowo skutecznie oczyszczają powietrze i wychwytują kurz. Absorbują one dwutlenek węgla, szkodliwe substancje (amoniak, aceton, benzen) produkowane przez urządzenia biurowe czy detergenty, a także formaldehyd znajdujący się w dymie papierosowym. Które rośliny najlepiej wybrać do swojego domu? Warto zaopatrzyć się w paproć, która jonizuje powietrze i wydziela dużo tlenu, skrzydłokwiat pochłaniający toksyny, dracenę do zwalczania bakterii, figowiec w celu niwelowania formaldehydu oraz zroślichę, która zneutralizuje amoniak. Przy wyborze kwiatów należy jednak mieć na uwadze ewentualne reakcje alergiczne.

Regularne wietrzenie

Drugim, równie istotnym sposobem, jest codzienne wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą – niska temperatura zabija wszechobecne roztocza. Najlepiej, gdy wietrzenie będzie krótkie, ale intensywne – pozwoli to na najefektywniejszą wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta metoda ma zastosowanie jedynie w sprzyjających warunkach na zewnątrz. Jeżeli jakość powietrza przekracza dopuszczalne normy, wietrzenie pomieszczeń jest niewskazane.

 

czyste powietrze w mieszkaniu

 

Kontrolowanie poziomu wilgotności

Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach wymaga również odpowiedniej wilgotności – w przedziale od 40 do 60%. Nie wolno dopuścić do jej zbyt wysokiego poziomu, ponieważ sprzyja to kumulacji zanieczyszczeń, rozwojowi grzybów oraz może wywoływać infekcje górnych dróg oddechowych. Z drugiej strony, zbyt suche powietrze może obniżać odporność, komfort snu, powodować wysuszanie śluzówki i spojówek, a także utrudniać pobieranie tlenu przez organizm. Kontrola poziomu wilgoci może być jednak problematyczna bez właściwego urządzenia. W tym celu warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz. Jeżeli zmagamy się z problemem zbyt dużej wilgotności w całym domu, pomocny będzie sprawnie działający system wentylacji. W przypadku pojedynczych pomieszczeń można skorzystać z osuszaczy oraz nawilżaczy powietrza. Istotna jest również temperatura powietrza – powinna utrzymywać się na poziomie 20 – 22 stopni Celsjusza w ciągu dnia, zaś w nocy najzdrowiej jest spać przy 18 stopniach C.

Domowe oczyszczacze

Domowe, przenośne oczyszczacze zasysają zanieczyszczenia do środka urządzenia, gdzie znajdują się specjalne filtry. Po procesie filtrowania, oczyszczacz oddaje do pomieszczenia powietrze pozbawione zarodników pleśni, pyłków, alergenów czy kurzu. Z tego względu może być zbawienny dla alergików, ale nie tylko – jego działanie pomoże każdemu z nas. Warto nabyć urządzenie, które będzie monitorować stan zanieczyszczenia powietrza i uruchamiać się jedynie wtedy, gdy ich poziom będzie zbyt wysoki. Dodatkowo ważne jest, aby było ono dopasowane do wielkości pomieszczenia.

System klimatyzacji

Zamontowanie systemu klimatyzacji w domu pozwala na pełną kontrolę. Zapewnia wentylację, filtrację oraz osuszanie powietrza, jak i sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Dzięki niej dom będzie wolny od bakterii, roztoczy, zarodków grzybów, pleśni czy pyłów.

Należy też pamiętać, że wszelkie odświeżacze powietrza, detergenty, kadzidełka również wpływają na nasze zdrowie i nie należy ich nadużywać. Jeżeli rozpylamy w powietrzu odświeżacz, nie należy przebywać w pomieszczeniu przez kolejne kilkanaście minut i od razu je wywietrzyć. Lepszym i naturalnym wyjściem będzie zawieszenie w domu wiązek ziół.