Oczyszczanie powietrza w sezonie grzewczym

Zima to szczególny czas w roku, kiedy powinniśmy wyjątkowo postarać się o oczyszczanie powietrza w naszych domach czy biurach. W tym okresie jesteśmy narażeni na wdychanie znacznie większej ilości zanieczyszczeń, tak bardzo szkodliwych dla zdrowia.

Jakość powietrza zimą – jak możemy ją poprawić?

Zimą na zewnątrz często mamy do czynienia ze smogiem, nasze domy są mało wietrzone, przez co gromadzi się w nich o wiele więcej kurzu, a my zaczynamy odczuwać tego negatywne konsekwencje. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym stworzymy korzystne warunki dla naszych dróg oddechowych, dlatego też warto się z nimi zapoznać i na stałe wdrożyć do swoich nawyków.

Wietrzenie mieszkania

Regularne wietrzenie pomieszczeń pomoże skutecznie pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń, jednak tylko wtedy, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest dobra. Jeśli normy są przekroczone, lepiej zrezygnować z tego sposobu. Wietrzenie domu zimą powinno odbywać się w formie krótkiego przeciągu, czyli najlepiej otworzyć wszystkie okna na pełną szerokość na 10 – 15 minut. Dzięki temu wystarczająco przewietrzymy pomieszczenia, ale nie wyziębimy ścian.

Regularne sprzątanie

W okresie grzewczym w naszych domach gromadzi się znacznie więcej zanieczyszczeń, niż w pozostałych miesiącach roku, ze względu na mniejszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Mieszkania są rzadko wietrzone, okna szczelnie zamknięte, co powoduje kumulowanie się zanieczyszczeń. Części z nich można się pozbyć poprzez częste sprzątanie – odkurzanie i zmywanie podłóg, przecieranie mebli i innych płaskich powierzchni za pomocą wilgotnej ścierki. Dzięki temu na bieżąco będziemy pozbywać się wszechobecnego kurzu. Właściciele zwierząt tym bardziej powinni dbać o częste i regularne sprzątanie, ponieważ w okresie zimowym pupile spędzają więcej czasu w mieszkaniu, roznosząc więcej sierści, kurzu czy łupieżu. Pomocne w tej kwestii będzie również systematyczne wyczesywanie zwierząt.

Rośliny domowe

Posiadanie w domu roślin wiąże się z samymi zaletami. Produkują tlen, świetnie nawilżają powietrze, a niektóre potrafią nawet je oczyszczać! Warto stworzyć sobie domową dżunglę i przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu. Szczególnie poleca się takie rośliny, jak paproć, skrzydłokwiat, daktylowiec niski, figowiec, gerberę Jamesona, dracenę, chamedorę oraz zroślichę.

Właściwa wilgotność powietrza

Zima to czas zbyt suchego powietrza i wynikającego z tego przesuszenia oraz swędzenia skóry, jak również dyskomfortu odczuwanego w nosie czy gardle. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniach, w których przebywamy, aby nos i gardło nadal pracowały tak, jak powinny, czyli wychwytywały zarazki, zanim dostaną się one do dalszych części układu oddechowego. Domowym sposobem na zwiększenie wilgotności w domu jest kładzenie wilgotnych ręczników czy prania na kaloryferach, jednak ta metoda może się okazać niewystarczająca – wszystko zależy oczywiście od częstotliwości i ilości suszonych materiałów. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza, najlepiej w zestawie z wilgotnościomierzem, żeby nie stworzyć zbyt wilgotnego środowiska (czyli powyżej 60%), które również nie będzie korzystne dla zdrowia.

Systemy wentylacyjne

W walce o czyste powietrze ważne jest również regularne kontrolowanie stanu systemów wentylacyjnych w naszych domach. Jeżeli wentylacja jest niesprawna, bądź nagromadziło się w niej sporo brudu i zanieczyszczeń, u domowników mogą występować choroby dróg oddechowych i alergie. Szczególnej uwagi wymagają systemy wentylacyjne w łazienkach i kuchniach, ponieważ ze względu na wilgoć i ciepło, nie trudno tam o rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów.

 

oczyszczanie powietrza w sezonie grzewczym

 

Na co warto zwrócić uwagę?

Świece zapachowe i kadzidełka

Miłośnicy kadzidełek i świec powinni wiedzieć, że ta przyjemność może też mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Sprawa dotyczy głównie świec parafinowych, które wydzielają do atmosfery toksyczne związki, takie jak rakotwórczy toluen i benzen, a także formaldehyd. Pod tym względem najniebezpieczniejsze są świece zapachowe i kolorowe – wytwarzają one najwięcej toksyn. Jeszcze gorzej na nasze zdrowie działa palenie kadzidełek, które emitują aż 100 razy więcej szkodliwych lotnych związków organicznych. Warto w tym miejscu dodać, że okazjonalne palenie kadzidełek czy świec nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie, jednak nie należy tego robić w małych, zamkniętych pomieszczeniach (takich jak łazienka), a po każdym ich użyciu porządnie wywietrzyć cały pokój. Dobrze jest mieć w domu rośliny, które potrafią oczyścić powietrze, takie jak paprotka czy lawenda (usuwają z atmosfery formaldehyd). Najlepszym wyjściem dla osób często palących świece będzie wymiana parafinowych na te produkowane z wosku sojowego lub pszczelego, gdyż są o wiele bardziej bezpieczne, a do tego dłużej się palą.

Odpowiednia temperatura w domu

Zimą większość z nas lubi podkręcać kaloryfery, przez co łatwo popaść w skrajność i przegrzać pomieszczenie, co negatywnie przełoży się na nasze samopoczucie. Optymalną temperaturą w ciągu dnia jest 21 – 22 stopni C, zaś w nocy 18 stopni. Przy wyższych temperaturach możemy odczuwać zmęczenie i ociężałość, a w nocy mieć trudności z zaśnięciem, jak również budzić się rano z poczuciem niewyspania.

Palenie w kominku

O ile widok płonącego kominka może nas wprawić w błogi nastrój, tak już samo spalanie w nim drewna do najlepszych nie należy. Dym powstający w trakcie użytkowania kominka zawiera rakotwórcze chemikalia – tlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla, jak również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (formaldehyd, benzen, dioksyny). Istnieje ryzyko przedostania się niektórych substancji do krwiobiegu, co może zagrozić płucom, sercu oraz powodować zawały czy arytmię.