7 miejsc publicznych o najgorszej jakości powietrza

Na blogu wielokrotnie poruszany był temat jakości powietrza w mieszkaniach oraz zagrożeń, jakie niesie nieodpowiednia filtracja powietrza w czterech ścianach. Warto jednak pamiętać, że nawet podejmując odpowiednie środki ostrożności w celu podniesienia jakości powietrza w domu, takie jak zakup oczyszczacza powietrza i regularna wymiana filtrów, znacznie trudniej jest uniknąć zanieczyszczeń w innych pomieszczeniach, zwłaszcza tych będących miejscami publicznymi.

Jakość powietrza w miejscach publicznych

Wielu Polaków spędza dużą ilość swojego czasu w pomieszczeniach, gdzie oddycha powietrzem, w którym stężenie zanieczyszczeń może być nawet kilkukrotnie wyższe niż to na zewnątrz. Biorąc pod uwagę fakt, że zła jakość powietrza negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, wiele osób stara się, aby powietrze w ich domu było jak najlepszej jakości. Jeśli jednak udajemy się w miejsca publiczne, nie zawsze możemy uniknąć spędzania czasu w budynkach o złej filtracji. Poniżej przedstawiamy 8 miejsc publicznych charakteryzujących się niską jakością powietrza.

1. Biura i urzędy

Budynki biurowe są tak często wymieniane jako przykład miejsca o niskiej jakości powietrza, że powstał nawet termin opisujący zespół dolegliwości spowodowanych brakiem czystego powietrza w miejscu pracy – syndrom chorego budynku (SBS). Nic w tym dziwnego – zamknięta przestrzeń pełna osób, mebli biurowych i elektroniki jest doskonałym miejscem dla gromadzenia się kurzu czy rozwoju pleśni. Jeśli dołożymy do tego chorych współpracowników, nieodpowiednią wentylację lub palenie w pobliżu drzwi budynku zrozumiemy, dlaczego biura to jedne z miejsc o najgorszej jakości powietrza.

2. Centra handlowe

Każdy z nas odwiedza centra handlowe przynajmniej kilka razy w roku. Niestety mało kto wie, że jakość powietrza w dużych galeriach jest niska i niekorzystanie wpływa na nasze zdrowie. W każdym centrum handlowym z pewnością znajdują się systemy wentylacyjne i filtry powietrza, ale biorąc pod uwagę ilość zapachów z różnych sklepów, oparów z restauracji czy osób przebywających w jednym budynku, stare lub źle utrzymywane systemy HVAC mogą nie spełniać swojego zadania w wystarczający sposób.

3. Szkolne klasy

Jakość powietrza w szkołach jest szczególnie ważna, ponieważ może wpływać na zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci, a także ich zdolność do przyswajania wiedzy. Niestety, większość szkół to kilkudziesięcioletnie budynki, które wymagają gruntownych remontów, a zainstalowane w nich systemy HVAC mogą nie być przystosowane do filtracji powietrza w miejscu, gdzie przebywa tak wiele osób.

4. Gabinety lekarskie

Kiedy udajemy się do gabinetu lekarskiego na rutynową wizytę, ostatnią rzeczą, jaką byśmy chcieli to wyjść z niego z infekcją. Nawet jeśli w przychodni znajdują się poczekalnie, które podzielone są na sekcje dla chorych i zdrowych, większość bakterii i patogenów bez większych przeszkód będzie poruszała się w powietrzu po całym obszarze. Ponadto na jakość powietrza w gabinetach lekarskich może mieć wpływ pleśń i kurz gromadzące się na meblach, ścianach lub sprzęcie medycznym.

 

7 miejsc publicznych o najgorszej jakości powietrza

 

5. Bary i restauracje

Jeśli chodzi o stężenie zanieczyszczeń z dymu papierosowego, bary znajdują się na szczycie rankingu. Gdy dym tytoniowy opadnie, substancje chemiczne i zapachy obecne w
dymie osiądą na meblach, stołach bilardowych, podłodze, narażając klientów baru na szkodliwe substancje z papierosów przez cały czas. Restauracje potrzebują sprawnych i wydajnych systemów HVAC, które poradzą sobie z dymem z otwartego ognia, podgrzewanych naczyń kuchennych oraz ciągle włączonych piekarników i rusztów. Gdy restauracja ma nieodpowiednią wentylację, opary z kuchni mogą łatwo przedostać się do jadalni.

6. Dworce autobusowe i kolejowe

Niska jakość powietrza na dworcach wynika z nadmiernej emisji spalin, które mogą zawierać tlenki azotu, sadzę, dwutlenek węgla, tlenek węgla i wiele innych szkodliwych zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę liczbę pojazdów, jaka każdego dnia pojawia się na dworcach, poziom zanieczyszczeń szybko wzrasta do szkodliwego dla zdrowia poziomu.

7. Metro

Podobnie jak dworce, metro jest siedliskiem zanieczyszczeń. Ci którzy podróżują metrem codziennie są szczególnie narażeni na wdychanie szkodliwych substancji pochodzących z silników pociągów metra, a także tych przenoszonych przez systemy wentylacyjne i innych pasażerów.

Jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem w miejscach publicznych?

Całkowite unikanie miejsc uznawanych za siedliska zanieczyszczeń może być niemożliwe, ale każdy z nas może podjąć kroki, które pozwolą na zmniejszenie ilości wdychanych zanieczyszczeń. Spróbuj ograniczyć ilość czasu spędzanego w tych miejscach i, w miarę możliwości, wybieraj te, które są dobrze wentylowane. W przypadku, gdy stężenie cząstek stałych jest bardzo wysokie możesz nosić maskę N95, aby uchronić się przed wdychaniem szkodliwych substancji. Jeśli martwisz się jakością powietrza w szkole lub budynku biurowym, możesz porozmawiać z administratorem i upewnić się, że systemy HVAC są odpowiednio konserwowane, a filtry wymieniane są regularnie.