maty filtracyjne

Maty filtracyjne klasy M i F (M6 / F7 / F9)

Głównym zadaniem mat filtracyjnych jest oczyszczanie dostarczanego powietrza z zanieczyszczeń. Maty znajdują swoje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle i są wykorzystywane m.in. w kabinach lakierniczych, sprężarkach, maszynach, systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Rodzaje mat filtracyjnych oraz ich zastosowanie

Maty z włókna szklanego Paint Stop wykorzystywane są przede wszystkim w lakierniach i urządzeniach do malowania natryskowego w celu separacji mgły farby. Swoje zastosowanie znajdą również do odpylania pyłu szlifierskiego, przez co wykorzystuje się je w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych – od stolarni do przemysłu motoryzacyjnego.

Filtry sufitowe wykorzystywane są w ostatnim etapie filtracji w kabinach lakierniczych. Ich zadanie polega na wyłapywaniu cząsteczek lakieru i zatrzymywanie ich w włóknach syntetycznych. Wysoka efektywność filtra wynika z impregnacji substancją klejącą oraz zastosowania technologii stopniowego wzrostu częstotliwości włókien, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność maszyn.

Maty filtracyjne EU3 / G3 / W250 / PF3200 używane jest jako filtry wstępne. Wykorzystywane są przede wszystkim do oczyszczania powietrza do rekuperatorów oraz klimakonwektorów. Tego typu maty filtracyjne używane są w produkcji filtrów kasetowych i kieszeniowych.

Fazy i klasy filtracji

Filtracja powietrza jest procesem złożonym, polegającym na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez powierzchnię filtracyjną i usunięciu z niego pyłów, cząstek stałych i innych szkodliwych substancji. Proces ten możemy podzielić na trzy fazy:

  • Faza I – filtracja wstępna
  • Faza II – filtracja dokładna
  • Faza III – filtracja absolutna

Filtry oraz maty filtracyjne można podzielić ze względu na skuteczność filtracji:

  • filtr wstępny – klasy G1, G2, G3, G4
  • filtr medium – klasy M5, M6
  • filtr dokładny – klasy F7, F8, F9
  • filtr EPA – klasy E10, E11, E12
  • filtr HEPA – klasy H13, H14
  • filtr ULPA – klasy U15, U16, U17

Maty filtracyjne klasy M i F (M6 / F7 / F9)

Klasa M to filtry średnio dokładne, charakteryzujące się wysoką skutecznością w zatrzymywaniu podstawowych zanieczyszczeń oraz pyłków roślin. Filtry M5 oraz M6 są w stanie częściowo zatrzymać bakterie i smog.

Klasa F to filtry dokładne, które cechują się wysoką skutecznością w zatrzymywaniu praktycznie wszystkich zanieczyszczeń – od pyłków roślin, poprzez zarodniki grzybów, aż do bakterii i wirusów.

Możliwości filtrów z klasy M6, F7 i F9 w powstrzymywaniu poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń zostały przedstawione na infografice.

 

maty filtracyjne klasy F i M

 

Jaką matę filtracyjną wybrać?

W naszej ofercie znajdują się maty w różnych klasach filtracji – wszystkie produkty cechują się wysoką jakością wykonania, skutecznością filtracji oraz wytrzymałością. Chętnie doradzimy, jaką matę wybrać, aby spełniła ona Państwa oczekiwania. Zapraszamy do zakupu, a w razie wątpliwości, do kontaktu z nami!