Maty filtracyjne klasy M i F (M6 / F7 / F9)
Głównym zadaniem mat filtracyjnych jest oczyszczanie dostarczanego powietrza z zanieczyszczeń. Maty znajdują swoje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle i są wykorzystywane m.in. w kabinach lakierniczych, sprężarkach, maszynach, systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Rodzaje mat filtracyjnych oraz ich zastosowanie
Maty z włókna szklanego Paint Stop wykorzystywane są przede wszystkim w lakierniach i urządzeniach do malowania natryskowego w celu separacji mgły farby. Swoje zastosowanie znajdą również do odpylania pyłu szlifierskiego, przez co wykorzystuje się je w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych – od stolarni do przemysłu motoryzacyjnego.
Filtry sufitowe wykorzystywane są w ostatnim etapie filtracji w kabinach lakierniczych. Ich zadanie polega na wyłapywaniu cząsteczek lakieru i zatrzymywanie ich w włóknach syntetycznych. Wysoka efektywność filtra wynika z impregnacji substancją klejącą oraz zastosowania technologii stopniowego wzrostu częstotliwości włókien, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność maszyn.
Maty filtracyjne EU3 / G3 / W250 / PF3200 używane jest jako filtry wstępne. Wykorzystywane są przede wszystkim do oczyszczania powietrza do rekuperatorów oraz klimakonwektorów. Tego typu maty filtracyjne używane są w produkcji filtrów kasetowych i kieszeniowych.
Fazy i klasy filtracji
Filtracja powietrza jest procesem złożonym, polegającym na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez powierzchnię filtracyjną i usunięciu z niego pyłów, cząstek stałych i innych szkodliwych substancji. Proces ten możemy podzielić na trzy fazy:
- Faza I – filtracja wstępna
- Faza II – filtracja dokładna
- Faza III – filtracja absolutna
Filtry oraz maty filtracyjne można podzielić ze względu na skuteczność filtracji:
- filtr wstępny – klasy G1, G2, G3, G4
- filtr medium – klasy M5, M6
- filtr dokładny – klasy F7, F8, F9
- filtr EPA – klasy E10, E11, E12
- filtr HEPA – klasy H13, H14
- filtr ULPA – klasy U15, U16, U17
Maty filtracyjne klasy M i F (M6 / F7 / F9)
Klasa M to filtry średnio dokładne, charakteryzujące się wysoką skutecznością w zatrzymywaniu podstawowych zanieczyszczeń oraz pyłków roślin. Filtry M5 oraz M6 są w stanie częściowo zatrzymać bakterie i smog.
Klasa F to filtry dokładne, które cechują się wysoką skutecznością w zatrzymywaniu praktycznie wszystkich zanieczyszczeń – od pyłków roślin, poprzez zarodniki grzybów, aż do bakterii i wirusów.
Możliwości filtrów z klasy M6, F7 i F9 w powstrzymywaniu poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń zostały przedstawione na infografice.
Jaką matę filtracyjną wybrać?
W naszej ofercie znajdują się maty w różnych klasach filtracji – wszystkie produkty cechują się wysoką jakością wykonania, skutecznością filtracji oraz wytrzymałością. Chętnie doradzimy, jaką matę wybrać, aby spełniła ona Państwa oczekiwania. Zapraszamy do zakupu, a w razie wątpliwości, do kontaktu z nami!