zanieczyszczenia w domu

Najbardziej zanieczyszczone pomieszczenia w domu

Niewielu z nas zdaję sobie sprawę, że w każdym domu znajdują się miejsca szczególnie narażone na gromadzenie zanieczyszczeń i alergenów – o jakie pomieszczenia powinieneś szczególnie zadbać?

Jakość powietrza w domach

Niejednokrotnie podejmowaliśmy temat jakości powietrza w miejscach publicznych lub zakładach pracy. Opisywaliśmy również źródła zanieczyszczeń wynikających z posiadania zwierząt oraz radziliśmy, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Wielu osobom mieszkających w domach może wydawać się, że są mniej narażeni na zanieczyszczenia i szkodliwe substancje w porównaniu do mieszkańców bloków – w końcu domy są umiejscowione raczej na obrzeżach miast, a większa powierzchnia sprawia, że cyrkulacja powietrza jest lepsza niż w mieszkaniu. Jednak nie jest to do końca prawda. W każdym domu znajdują się pomieszczenia wyjątkowo narażone na gromadzenie szkodliwych substancji.

Kuchnia

Na początku zwróć uwagę na to, czy Twoja kuchnia posiada system wentylacyjny i okna, które można otwierać. Jeśli nie, prawdopodobnie będzie ona miała większą akumulację zanieczyszczeń, w tym bakterii i grzybów. Jak temu zaradzić? Jednym z najprostszych rozwiązań jest częste czyszczenie – regularne zmywanie naczyń i czyszczenie powierzchni środkiem dezynfekującym. W ten sposób możemy zapobiec gromadzeniu się mikroorganizmów.

Bardzo często zdarza się, że kuchnia jest miejscem, w którym przetrzymujemy śmieci. Badania pokazują, że ilość bakterii pozostających w kurzu kuchennym (które są wdychane przez człowieka), jest nawet 7 razy wyższa w domach, w których śmieci są przechowywane w kuchni. Aby temu zapobiec należy wynosić śmieci codziennie.

 

najbardziej zanieczyszczone pomieszczenia w domu

 

Łazienka

Podobnie jak w przypadku kuchni, kluczowa jest wentylacja i okna, które można otwierać w celu przewietrzenia pomieszczenia. Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na gromadzenie się pleśni, bakterii i grzybów z powodu wysokiej wilgotności.

Aby zachować odpowiednią jakość powietrza należy regularnie dezynfekować łazienkę i pozostawiać to pomieszczenie tak suche jak to tylko możliwe. Jednak podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest zwiększenie wentylacji łazienki.

Pokoje i salony

Zwykle chcemy, aby nasze salony czy sypialnie były komfortowe i przytulne, dlatego często wyposażamy je w zasłony, poduszki, puszyste dywany. Te elementy z pewnością dopełniają wystrój salonu czy pokoju, jednak należy pamiętać, że gromadzi się w nich duża ilość kurzu oraz roztoczy. Nie znaczy to jednak, że trzeba się ich pozbyć – najważniejsze jest częste czyszczenie i pranie.

Warto zwrócić uwagę także na meble i na to, jak często przecieramy je pozbywając się zalegającego kurzu. Sypialnie i salony to pomieszczenia, w których śpimy i odpoczywamy, dlatego jakość powietrza jest tam wyjątkowo ważna – im wyższa tym lepsze nasze samopoczucie oraz jakość snu.

Kolejnym istotnym elementem są kominki, które często zdobią salony – tak jak wspominaliśmy w poprzednich wpisach, choć dźwięk drewna palącego się w kominku jest niezwykle relaksujący, dym jaki jest wtedy wytwarzany znacząco pogarsza jakość powietrza w pomieszczeniu – nie zapominajmy wtedy o regularnym wietrzeniu pokoju.