Skuteczność filtrów HEPA – oczyszczanie powietrza z wirusów

Filtry HEPA o najwyższej klasie mogą usuwać aż do 99.999995% różnych zanieczyszczeń z powietrza, co sprawia że są niezwykle skuteczne i pożądane m.in. w szpitalach lub laboratoriach. Oczyszczacze powietrza, które zawierają filtr HEPA potrafią wychwycić nanocząsteczki o średnicy 0,01 μm. Takie filtry działają na zasadzie dyfuzji molekularnej, która działa niezwykle dobrze na cząstkach dużo mniejszych niż 0,2 μm. Z tego też powodu są skuteczną bronią w walce z różnego typu alergenami, bakteriami, grzybami i wszelkiego rodzaju innymi mikrobami.

Eliminacja zanieczyszczeń i mikrobów

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) – to niezwykle skuteczny filtr, który wyeliminuje wysoce niepożądane zanieczyszczenia takie jak:

  • pyły będące głównym składnikiem smogu (m.in. PM2.5, PM1, PM10)
  • alergeny oraz roztocza
  • kurz oraz sierść
  • dużą część wirusów, bakterii oraz grzybów

Filtry HEPA posiadają normę EN 1822-1:2009, która określa sposoby badania parametrów, testowania i klasyfikacji filtrów.

Zgodnie z powyższą normą filtry HEPA dzielą się na:

ULPA – oznaczane symbolem U, filtry o niezwykłej skuteczności, wykorzystywane tylko w profesjonalnych systemach. W tej grupie występują trzy klasy: U15, U16 i U17.

Skuteczność:

  • U15>99.9995%
  • U16> 99.99995%
  • U17>99.999995%

HEPA – oznaczane symbolem H, są to niezwykle skuteczne filtry powietrza, w obrębię których występują takie klasy jak: H13 oraz H14. Filtr klasy HEPA 14 jest najmocniejszym filtrem, dostępnym do użytku prywatnego i niezwykle zalecany do oczyszczaczy. Potrafi wychwycić nawet 99,9995% cząsteczek, które mają od 0,1 μm do 0,2 μm.

Skuteczność:

  • H13>99.95%
  •  H14>99.995%

EPA – oznaczane symbolem E, skuteczne filtry dzielące się na trzy klasy: E10, E11 oraz E12.

Skuteczność:

  • E10>85%
  • E11>95%
  • E12>99.5%

Filtry HEPA zastosowanie

Filtry HEPA to maty wykonane z włókien syntetycznych, które powstały w latach 40-tych XX wieku. Stosuje się je w instalacjach wentylacyjnych, które zakładane są w halach produkcyjnych przemysłu: farmaceutycznego, spożywczego, elektronicznego oraz w szpitalach, laboratoriach, salach operacyjnych jak również w schronach wojskowych. Filtry te są niezwykle pożądane również w elektrowniach jądrowych. Współcześnie znalazły zastosowanie również w naszych domach, w oczyszczaczach powietrza oraz w odkurzaczach.

W oczyszczaczach powietrza znajdujących się w gospodarstwach domowych, najczęściej stosowane są filtry o klasie  E11, E12 i H13.  Zdarza się również wykorzystywać filtry klasy H14 oraz E10.

 

Filtry HEPA - Infografika

 

Ochrona przed wirusami

Filtry HEPA charakteryzują się wysoką skutecznością w walce z przeróżnymi zanieczyszczeniami. Początkowo opracowano je dla projektu amerykańskiego programu, który dotyczył budowy bomby atomowej. Miały one oczyszczacz powietrze z radioaktywnego pyłu. Z czasem zyskały wiele zastosowań i zaczęły być wykorzystywane do filtracji powietrza w licznych obiektach o różnym przeznaczeniu. W mediach można było spotkać błędne informacje związane z filtrami HEPA, które mówiły o tym że nie potrafią one wyłapać cząsteczek mniejszych niż 0,3 μm, a więc nie mogą też wychwycić z powietrza wirusa, który powoduje chorobę COVID-19. Informacje te okazały się nieprawdziwe, gdyż jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASA, filtry HEPA są najbardziej wydajne i potrafią wychwycić nawet bardzo drobne cząsteczki o średnicy 0,01 μm.

Profesjonalne oczyszczacze powietrza, które posiadają filtry o wyższej klasie takie jak: H-14 (HEPA) skutecznie filtrują wirusy znajdujące się w powietrzu. Dzięki dużej skuteczności, wychwycą cząsteczki przeróżnych wirusów, w tym też SARS-CoV-2. Badania przeprowadzone przez naukowców pokazują, że rozmiar cząsteczki koronawirusa wynosi od 0,06 μm do 0,14 μm, co sprawia że filtry HEPA spokojnie mogą je wyłapać.

Wielkość cząsteczek poszczególnych wirusów:

Przeważnie wirusy mają wymiary od 0,01 μm do 0,2 μm, ale czasami mogą się też przyłączać do większych cząsteczek.

Przybliżony rozmiar wirusa:

  • SARS-CoV – od 0,08 μm do 0,16 μm
  • MERS-CoV – od 0,08 μm do 0,16 μm
  • SARS -CoV-2 – 0,06 μm do 0,14 μm
  • A (H1N1) świńskiej grypy – od 0,08 μm do 0,12 μm
  • A (H5N1) i A (H7N9) ptasiej grypy – 0,1 μm
  • Grypy – około 0,1 μm
  • Odry – od 0,1 μm do 0,3 μm

CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) podkreśla, że koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową, ale pojawiają się dowody na to, że może przenosić się również w powietrzu. Udowodniono, że wirus może utrzymać się w nim około 3 godzin. Do powietrza transmitowany jest razem z kaszlem lub kichaniem w postaci aerozolu.

W powietrzu wirus jest obecny w kropelkach śliny, które opadają na wszelkiego rodzaju powierzchnie lub przedmioty. Podczas kaszlu lub kichania kropelki wydzielin, w których znajduje się wirus mogą ulecieć na odległość dwóch metrów zanim opadną. Filtry HEPA wyłapią wirusy znajdujące się w powietrzu, aczkolwiek nie pomogą, gdy wirus osiądzie już na powierzchni.

Pomimo tego że filtry HEPA są niezwykle skuteczne i potrafią wychwycić wirusa z powietrza, oczyszczać nie uchroni nas całkowicie. Trzeba również zaznaczyć, że skuteczność filtrów badana jest w warunkach laboratoryjnych, w których filtry HEPA radzą sobie rewelacyjnie. Niestety w normalnych warunkach podczas transmisji wirusa zanim oczyszczasz zdąży go wyłapać, może on już opaść lub zatrzymać się na różnych powierzchniach.

Chodź filtry nie uchronią nas w 100% przed niebezpiecznym wirusem to bardzo pomogą w walce z nim. Wyeliminują z powietrza pyłki, bakterie oraz wszelkie alergeny, które nie będą podrażniać płuc, a to właśnie ten organ najbardziej atakuje obecny SARS-CoV-2. Ponadto wyłapią te wirusy, które podczas transmisji będą w powietrzu blisko oczyszczacza. Używanie filtrów HEPA oraz częste mycie rąk i regularne dezynfekowanie powierzchni z pewnością skutecznie obniży ryzyko zakażenia.