wymiana filtrów powietrza zimą

Wymiana filtrów powietrza w sezonie zimowym

Wraz z nadejściem zimowych miesięcy i chłodniejszego powietrza, nadszedł również czas na częstsze ogrzewanie domów i mieszkań. Niestety, wiele osób zapomina, że zima to również czas na wymianę filtrów powietrza w pomieszczeniach – dlaczego warto o tym pamiętać i jakie skutki niesie za sobą korzystanie z zabrudzonych filtrów? O tym w artykule poniżej.

Wymiana filtrów powietrza zimą – dlaczego jest tak ważna?

Jedną z najistotniejszych funkcji filtrów powietrza jest oczyszczanie go w całym domu. Czysty filtra sprawia, że Ty i inni domownicy oddychacie czystszym powietrzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś w Twoim domu ma astmę lub alergię. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy spędzamy w domach więcej czasu niż w miesiącach letnich.

Co się stanie gdy zapomnisz o wymianie filtra? Gromadzący się na nim kurz, sierść i inne zanieczyszczenia wkrótce zatkają filtr, a co za tym idzie cały system może się przegrzać. O ile nowsze urządzenia często można naprawić, o tyle starsze mogą wymagać całkowitej wymiany. Wniosek? Czyste filtry przedłużają żywotność Twojego systemu HVAC i nie narażają Cię na koszty napraw lub wymiany urządzenia.

Mówiąc o kosztach – jeśli filtr jest brudny, cały system musi pracować ciężej. To z kolei powoduje, że zużywa znacznie więcej energii, a ​​jego eksploatacja kosztuje więcej. Czysty filtr HVAC może zaoszczędzić od 5 do 15% kosztów!

 

wymiana filtrów zimą

 

Skutki wynikające z niewymieniania filtrów powietrza

Wiedząc, jakie korzyści niesie za sobą częsta wymiana filtrów, łatwo domyślić się, do czego może doprowadzić korzystanie z zabrudzonych filtrów powietrza.

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na zdrowiu naszym i innych domowników. Zatkane filtry powietrza uniemożliwiają odfiltrowanie kurzu i zanieczyszczeń, co może być szczególnie szkodliwe dla osób z alergiami lub chorobami układu oddechowego. Warto mieć na uwadze również to, że zima jest okresem kiedy częściej palimy w kominku, co dodatkowo obniża jakość powietrza w pomieszczeniu.

Kolejnym efektem niewymieniania filtrów może być całkowita utrata ogrzewania. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy mocno zaniedbaliśmy kwestię wymiany filtrów, a system pracował tak ciężko, że jego części mogą wymagać pełnej wymiany. Te drastyczne awarie systemu zmniejszają żywotność sprzętu, co z kolei wiąże się ze zwiększonymi kosztami naprawy lub nawet zakupu całkowicie nowego systemu.

Co mogę zrobić, aby zapobiec awarii systemu HVAC?

Awaria ogrzewania zimą to coś, czego każdy z nas chciałby uniknąć. Bez obaw – można temu z łatwością zapobiec.

Pierwszym krokiem jest kontrola stanu urządzenia – jeśli nie działa jak dotychczas lub wydaje nietypowe dźwięki, nie ignoruj tego! Im dłużej będziesz zwlekał ze sprawdzeniem stanu urządzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że wkrótce czeka Cię jego naprawa lub całkowita awaria.

Kolejna sprawa to regularna wymiana filtrów – jeśli łatwo o tym zapominasz przygotuj harmonogram i zawieś go w widocznym miejscu. To prosta rzecz, której zignorowanie może doprowadzić do licznych kłopotów – począwszy od gorszej jakości powietrza, kończąc na wyższych rachunkach za prąd.

Dobrą praktyką jest również regularny przegląd i konserwacja systemu HVAC. To idealny sposób na szybkie wykrycie małych problemów i rozwiązanie ich zanim staną się poważniejszą usterką.

Jeśli nie wiesz jak często powinieneś wymieniać filtry w swoim domu, skontaktuj się z nami! Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci zadbać o jakość powietrza w Twoim mieszkaniu!