Jakość powietrza a pory roku

Choć mogłoby się wydawać, że pogorszenie jakości powietrza ma miejsce tylko zimą, kiedy trwa sezon grzewczy, prawda jest taka, że różnego rodzaju czynniki wpływają na powietrze przez cały rok.

Jakość powietrza wiosną i latem

Ciepłe miesiące nie kojarzą nam się z zanieczyszczeniami w powietrzu. Wręcz przeciwnie – to okres, kiedy ludzie najchętniej spędzają chwile na świeżym powietrzu i korzystają ze słonecznej pogody. Jednak istnieją czynniki, które wpływają na jakość powietrza i nie dla każdego czas spędzony poza domem będzie czymś przyjemnym.

Otóż okres wiosenno-letni to czas, kiedy kwitną trawy, drzewa i kwiaty – dla alergików oznacza to walkę z uciążliwymi dolegliwościami takimi jak katar czy łzawiące oczy. Poza wszechobecnymi pyłkami, warto wspomnieć również o bardziej intensywnych opadów deszczu w okresie wiosennym – powodują one wzrost poziomu wilgoci, która może pojawić się również w domach i mieszkaniach, powodując wykwity na ścianach.

Wiosną wzrasta również stężenie amoniaku uwalnianego z nawozów używanych w działalności rolniczej. Reaguje on z innymi istniejącymi związkami w atmosferze, tworząc wtórny pył zawieszony. Natomiast lato to pora roku, w której można zaobserwować najwyższe poziomy ozonu w warstwie przyziemnej powstającego w wyniku reakcji światła słonecznego z tlenkami azotu.

Choć zjawisko smogu kojarzy się nam głównie z zimą, warto wspomnieć, że latem również mamy z nim do czynienia! W miesiącach letnich częstym zjawiskiem jest smog fotochemiczny, czyli smog typu Los Angeles, w którego skład wchodzą takie substancje jak tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory.

 

jakość powietrza a pory roku

 

Jakość powietrza jesienią i zimą

Okres zimowy kojarzy się większości z nas ze smogiem i dymem z kominów – doświadczają tego przede wszystkim osoby mieszkające w większych miastach. Jesień to początek sezonu grzewczego, który znacząco pogarsza jakość powietrza. Jesienią częstym zjawiskiem są również paleniska, których dym również wpływa negatywnie na powietrze, którym oddychamy.

W miesiącach jesiennych, kiedy drzewa zrzucają swoje liście, można zaobserwować wzrost poziomów metanolu i aldehydu octowego, wydzielonych z rozkładających się liści. Tego typu lotne związki organiczne reagują z tlenkami azotu pod wpływem światła słonecznego i przyczyniają się do tworzenia ozonu.

Zimą zdecydowanie największy problem stanowi smog. Jednakże poza nim, warto zwrócić uwagę również na jakość powietrza w naszych domach. W miesiącach zimowych znacznie rzadziej otwieramy okna, a to w połączeniu z grzejącymi kaloryferami sprawia, że powietrze w pomieszczeniach staje się suche i domownicy mogą doświadczyć nieprzyjemnego drapania w gardle i problemów z układem oddechowym. Do jakości powietrza w naszych domach często przyczyniają się również świece czy dym z kominków – choć tworzą ciepły, przytulny nastrój, wytwarzane przez nie substancje znacząco obniżają jakość powietrza w domach.