nawilżacz czy oczyszczacz powietrza

Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz?

Chcąc poprawić jakość powietrza w domach, wielu ludzi staje przed wyborem: oczyszczacz czy nawilżacz powietrza? Czy jedno może zastąpić drugie? Czy można korzystać z nawilżacza i oczyszczacza równocześnie? Przedstawiamy najważniejsze różnice i porównujemy te dwa urządzenia. 

Nawilżacz powietrza a oczyszczasz – czym się różnią?

Zarówno oczyszczacz jak i nawilżacz mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu, jednak każdy z nich pełni inne funkcje. Oczyszczacz służy do usuwania lub neutralizowania zanieczyszczeń z powietrza. Ich działanie polega na pobieraniu powietrza, które następnie przepływa przez urządzenie, zanieczyszczenia są zatrzymywane lub usuwane na filtrze, a czyste powietrze jest emitowane z powrotem do pomieszczenia. W przeciwieństwie do nawilżaczy, oczyszczacze powietrza nie oddają wilgoci do powietrza.

Tak samo w przypadku nawilżacza: nie oczyszcza on powietrza z zanieczyszczeń. Po prostu dodaje wodę do powietrza, zmieniając ją w parę wodną. W zależności od typu nawilżacza może wydzielać on gorącą parę lub zimną parę wodną.

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza – które urządzenie wybrać?

Skoro już wiemy, czym różnią się od siebie nawilżacze i oczyszczacze oraz jakie pełnią funkcję, znacznie łatwiej będzie wybrać odpowiednie urządzenie w zależności od indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak wciąż mają Państwo wątpliwości, podpowiadamy, kiedy zdecydować się na zakup nawilżacza lub oczyszczacza.

Kiedy kupić oczyszczacz powietrza?

  • Nasilające się alergie
  • Uczucie duszności w pomieszczeniach
  • Choroby układu oddechowego wśród domowników
  • W pomieszczeniach wyczuwalny jest zapach lakierów lub środków chemicznych

Kiedy kupić nawilżacz powietrza?

  • Ciągłe przeziębienia, ból gardła
  • Częste krwawienie z nosa
  • Nadmierne chrapanie w nocy
  • Przesuszona skóra

Czy można korzystać równocześnie z nawilżacza i oczyszczacza powietrza?

Biorąc pod uwagę fakt, że nawilżacze i oczyszczacze pełnią całkowicie inne funkcje, można używać ich równocześnie, nawet w tym samym pomieszczeniu. Należy pamiętać jedynie o tym, aby nie umieszczać urządzeń zbyt blisko siebie – wilgoć z nawilżacza może zatykać filtry w oczyszczaczu lub sprzyjać rozwojowi pleśni na filtrze.