Jakość powietrza w domach a alergie

Często jednym z największych winowajców nasilających się alergii jest jakość powietrza w Twoim domu. Oto kilka sposobów na poprawę jakości powietrza w domu i ograniczenie ilości alergenów.

Utrzymuj swój dom w czystości

Do najczęstszych alergenów zalicza się roztocza, zarodniki pleśni, pyłki i sierść zwierząt. Większość z nich jesteśmy w stanie usunąć poprzez regularne sprzątanie mieszkania. Częste odkurzanie i wietrzenie domu możne znacząco wpłynąć na mniejszą liczbę alergenów w domu. Jeśli to możliwe, wymień wykładzinę na podłogę drewnianą lub płytki – ryzyko gromadzenia się w nich alergenów jest znacznie niższe (są również łatwiejsze w czyszczeniu). Kolejnym sposobem jest regularna wymiana pościeli oraz pranie jej w gorącej wodzie. Podczas sprzątania staraj się używać łagodnych środków chemicznych, tak aby nie wdychać szkodliwych substancji.

Jeśli posiadasz zwierzęta domowe, postaraj się aby spały w swoich leżyskach, nie w łóżku. Sierść i martwy naskórek zostawione na Twojej pościeli mogą nasilać reakcje alergiczne.

Regularnie wymieniaj filtry powietrza

Filtr powietrza powinien być regularnie kontrolowany i wymieniany. Nie tylko poprawi to jakość powietrza w domu, ale także ułatwi zasypianie. Filtr zatrzymuje drobne pyłki i zanieczyszczenia, których nie udało nam się odkurzyć. Dzięki temu będzie doskonałym uzupełnieniem regularnego sprzątania. Warto jednak pamiętać o wymianie filtrów – jeśli filtr będzie zużyty i mocno zabrudzony, przestanie spełniać swoją funkcję.

 

Jakość powietrza w domach a alergie - infografika

 

Odkurz dywany

Dokładne odkurzanie i czyszczenie dywanów mogą znacząco zredukować liczbę alergenów – poza kurzem gromadzą się na nich wszystkie zanieczyszczenia wnoszone z zewnątrz: zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta domowe. Poza dywanami, częstym siedliskiem alergenów są zasłony – zadbaj o ich regularne pranie i wymianę, a jeśli to możliwe, wymień zasłony na rolety.

Używaj oczyszczaczy powietrza

Aby powietrze w Twoim domu było świeże i czyste, powinieneś rozważyć zakup wysokiej jakości oczyszczacza powietrza. Upewnij się, że ma filtr HEPA – wysokowydajny filtr cząstek stałych. Filtry HEPA zatrzymują kurz, pleśń, sierść zwierząt domowych i roztocza i usuwają je z powietrza, zanim się nagromadzą.

 

Jakość powietrza może mieć ogromny wpływ na jakość Twojego życia. Chociaż istnieje wiele przyczyn alergii, zanieczyszczenia, z którymi masz do czynienia na co dzień we własnym domu, mogą je nasilać. Jeśli chcesz zmniejszyć reakcje alergiczne i żyć zdrowiej, zadbaj o czystość w swoim domu i odpowiednią filtrację powietrza. Nie wiesz jaki filtr będzie odpowiedni? Skontaktuj się z nami!