jakość powietrza zimą

Jakość powietrza zimą

Pory roku oraz towarzyszące im warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Jak jakość powietrza, którym oddychamy zmienia się podczas zimowych miesięcy?

Zanieczyszczone powietrze zimą

Zimne powietrze jest gęstsze i porusza się wolniej niż ciepłe. Taka gęstość oznacza, że ​​zimne powietrze wychwytuje i zatrzymuje zanieczyszczenia, przez co utrzymują się one znacznie dłużej niż latem. Dodatkowo, zimne powietrze jest zwykle bardziej suche, ponieważ nie może zatrzymać tak dużej ilości wilgoci jak powietrze ciepłe. Niestety, chłodne, suche powietrze zawiera więcej zanieczyszczeń, co powoduje większe trudności w oddychaniu niż latem, kiedy powietrze jest bardziej ruchliwe. Te czynniki atmosferyczne sprawiają, że duże miasta walczą z uporczywym smogiem przez całą zimę.

Jednakże na obniżoną jakość powietrza w zimowych miesiącach wpływa nie tylko pogoda. Wraz z nadejściem zimy zmieniają się nasze przyzwyczajenia, które niejednokrotnie skutkują zwiększoną produkcją zanieczyszczeń. Są to między innymi:

  • zostawianie odpalonych samochodów w celu ich rozgrzania
  • sezon grzewczy – spalanie węgla
  • palenie w kominku
  • zwiększone zapotrzebowanie na energię w dużych fabrykach i firmach

Zima a jakość powietrza w pomieszczeniach

Nie ma nic dziwnego w tym, że zimą więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. Dni są znacznie krótsze niż latem, a śnieg czy mróz nie zachęca do długich spacerów. Szczelne domy pozwalają zatrzymać ciepło, ale również utrudniają cyrkulację powietrza, co naraża nas na przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, w których gromadzi się coraz to więcej zanieczyszczeń.

Drewno strzelające w kominku czy palące się świece z pewnością tworzą przyjemny, przytulny klimat w mieszkaniu, jednak nie zapominajmy o jego dokładnym wywietrzeniu. Substancje uwalniane ze świec lub palonego drewna są szkodliwe dla zdrowia.

Jak zatem poprawić jakość powietrza w domach gdy przychodzi zima? Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu domu – warto sprawdzić wcześniej raport smogowy, tak aby nie wpuszczać do mieszkania dodatkowych zanieczyszczeń. Bardzo przydatnymi urządzeniami będą oczyszczacze i nawilżacze powietrza – pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgoci w ogrzewanych pomieszczeniach oraz usuną nagromadzone zanieczyszczenia. Oczywiście, podstawową czynnością jest również sprawdzenie systemu wentylacji w domu.