Filtracja powietrza w biurach
Coraz mocniej zwracamy uwagę na jakość powietrza wokół nas. Zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie spędzamy większość czasu. Chociaż obecnie sporo osób ma okazję pracować zdalnie w domu, wiele pracowników spędza swoje godziny pracy w pomieszczeniach biurowych, co sprawia, że jakość wdychanego przez nich powietrza ma ogromne znaczenie.
Co wpływa na jakość powietrza w biurach?
W budynkach biurowych powietrze może być regularnie zanieczyszczane przez obecnych w jego wnętrzu ludzi, złej jakości systemy wentylacji i klimatyzacji oraz nieodpowiednią ich konserwacja.
Ogromny wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynków ma ich lokalizacja. W dużych miastach w bliskiej odległości dróg, powietrze napływające do wnętrza budynków będzie jeszcze bardziej zanieczyszczone przez smog i spaliny.
Dużym problemem w biurach są także lotne związki organiczne (LZO), których źródłem są chemikalia, farby, wyposażenie budynków np. meble czy też świeżo wydrukowane papier. Ponadto zanieczyszczenia mikrobiologiczne takie jak: kurz, pleśń, grzyby czy bakterie również niekorzystnie wpływają na jakość wdychanego powietrza.
Jak brak filtracji powietrza wpływa na pracowników?
Zła jakość powietrza w biurach negatywnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie pracowników. Nieskuteczne urządzenia filtrujące i w efekcie obecne w budynkach zanieczyszczenia powodują m.in.
- bóle głowy
- zmęczenie
- zaostrzenie astmy
- obniżenie koncentracji
- spadek produktywności
Nieprzyjemne dla zdrowia skutki powoduje również suche powietrze. Optymalna wilgotność powinna oscylować w granicach 40-60%. Zbyt niska wilgotność powietrza przyczynia się do problemów dermatologicznych, podrażnień gardła czy suchego i uporczywego kaszlu.
Jak poprawić jakość powietrza w biurach?
Ciężko uchronić się przed zanieczyszczonym powietrzem w 100%, jednak jego jakość można poprawić poprzez:
- eliminację źródeł zanieczyszczeń
- wysokiej jakości systemy wentylacji i klimatyzacji oraz regularną ich konserwację
- zwiększenie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach
- używanie skutecznych urządzeń filtrujących (np. oczyszczaczy powietrza)
- stałe monitorowanie stanu powietrza
- rośliny pochłaniające zanieczyszczenia (np. paprotka, bluszcz pospolity czy zielistka Sternberga)
Jakie filtry powietrza sprawdzą się w biurach?
Do biurowych oczyszczaczy powietrza najlepiej sprawdzą się filtry HEPA (np. filtry H13). Charakteryzują się one wysoką skutecznością w walce z zanieczyszczeniami oraz smogiem. Warto również, aby takie urządzenia były dodatkowo wyposażone w filtr węglowy oraz posiadały wbudowaną funkcję jonizacji oraz nawilżania powietrza.