filtr powietrza

Wymiana filtrów powietrza

W trosce o jak najlepszą jakość powietrza, często decydujemy się na zakup specjalnych urządzeń do jego filtracji, które skutecznie potrafią wyłapywać różne zanieczyszczenia. Jednak, aby takie urządzenie spełniało swoją funkcję konieczne są w pełni wydajne filtry.

Dlaczego należy regularnie wymieniać filtry?

Filtr jest kluczowym elementem oczyszczaczy powietrza, klimatyzacji, wentylacji i innych urządzeń do poprawy jakości powietrza. To właśnie filtry odpowiadają za wyłapywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wydajne urządzenie powinno posiadać trzy rodzaje filtrów: filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy.

Jeśli chcemy, aby takie urządzenia były w pełni skuteczne i nie chcemy doprowadzić do wtórnego zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy należy regularnie dbać o ich wymianę.

Po czym poznać, że filtr jest już zużyty?

W większości przypadków nowoczesne oczyszczacze są wyposażone w specjalny wskaźnik, który poinformuje nas o konieczności zmiany filtra na nowy lub oczyszczenia filtra wstępnego. Jednakże zawsze warto dodatkowo samemu sprawdzić każdy z filtrów.

  • Filtr HEPA – zużyty filtr HEPA będzie posiadał ciemny kolor, oczyszczacz powietrza zacznie działać głośniej, a siła powietrza wylotowego stanie się znacznie osłabiona.
  • Filtr węglowy – zużyty filtr węglowy nie będzie prawidłowo eliminował nieprzyjemnych zapachów.

Jak często wymieniać filtry w zależności od rodzaju filtra?

Częstotliwość w jakiej powinno się wymieniać filtry w dużym stopniu zależy od środowiska, gdzie dane urządzenie do filtracji powietrza się znajduje. Na żywotność filtra mocno wpływa również pora roku. Podczas sezonu grzewczego poziom smogu jest znacznie wyższy, przez co filtry trzeba zmieniać częściej. Dużą rolę odgrywa też czas pracy urządzenia w jakim filtr się znajduje oraz rodzaj używanego filtra.

  • Filtr wstępny – nie trzeba wymieniać, wystarczy go jedynie odkurzyć lub umyć delikatnie wodą.
  • Filtr HEPA – wymiana takiego filtra powinna się odbywać raz na rok, w przypadku dużego zanieczyszczenia 2-3 razy w roku.
  • Filtr z węglem aktywnym – taki filtr należy wymienić maksymalnie po dwóch latach.

Negatywne skutki korzystania z zużytych filtrów 

W przypadku oczyszczaczy powietrza, urządzenie samo poinformuje nas, że należy zmienić filtr. Część takich oczyszczaczy w takim momencie przestaje działać dopóki nie wymieni się zużytego filtra na nowy. Jednak są też urządzenia, które będą pracowały dalej pomimo zanieczyszczonego filtra.

Wykorzystywanie zużytych filtrów może spowodować:

  • zwiększenie zanieczyszczeń w powietrzu
  • skrócenie żywotności urządzeń do oczyszczania powietrza
  • zużycie większej ilości energii elektrycznej