powietrze wiosną

Jakość powietrza wiosną

Wiosna to czas kiedy pogoda zaczyna się robić przyjemniejsza i mamy większą ochotę spędzać czas na świeżym powietrzu. Choć mogłoby się wydawać, że jakość powietrza wiosną będzie bez zastrzeżeń, to jednak istnieje wiele czynników, które mogą nadal niekorzystnie wpływać na jakość wdychanego powietrza.  

Jakie zanieczyszczenia występują wiosną? 

Co prawda powietrze wiosną nie jest już tak bardzo zanieczyszczone przez smog jak w okresie zimowym, jednak nadal trzeba się zmagać z określonymi czynnikami  negatywnie wpływającymi na jakość powietrza. Należą do nich m.in. pyłki roślin (traw, kwiatów, krzewów) oraz pyły zawieszone (PM).

Wiosną jakość powietrza pogarsza się wieczorem i w nocy, zwłaszcza, gdy panuje bezchmurna i bezwietrzna pogoda. Gdy nie ma chmur temperatura powietrza spada, co powoduje wzrost zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie zwiększa się również emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Bezchmurne niebo powoduje ponadto inwersje termiczną, powstającą przy powierzchni ziemi, która uniemożliwia unoszenie się zanieczyszczeń w górę.

Alergie wiosną

Alergia potrafi być bardzo męcząca zwłaszcza w okresie wiosennym. W tym czasie najbardziej powszechna jest alergia wziewna. W powietrzu unoszą się rozmaite alergeny w postaci pyłków, które przedostają się do naszego organizmu gdy oddychamy. Czynnikami powodującymi wiosenną alergię są głównie pylące sezonowo krzewy, kwiaty i trawy.

W okresie wiosennym, w okolicach marca najbardziej alergizuje olcha, topola oraz leszczyna. Kolejny miesiąc to czas pylenia m.in. dębu, brzozy i jesionu. Następnie alergikom dokuczają m.in. pyłki traw, których najwyższe stężenie jest od końca maja, aż do połowy lipca.

Wiosną nadal alergizują standardowe czynniki, które uczulają przez cały rok np. kurz, roztocza lub sierść zwierząt. Uporczywe wiosną, jak i przez cały rok są również alergie pokarmowe, kontaktowe, a także krzyżowe.

 

Infografika - Jakość powietrza wiosną

 

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniami i alergiami? 

Jeśli zmagasz się z alergią pierwszym etapem jest zminimalizowanie kontaktu z drażniącymi alergenami, co pomoże złagodzić uporczywe objawy. Jednak w okresie wiosennym ciężko całkowicie uniknąć kontaktu z pyłkami będąc na zewnątrz.

Na powietrzu staraj się nosić okulary przeciwsłoneczne, aby zmniejszyć kontakt alergenów ze spojówkami oraz maseczkę, która pomoże uchronić przed pyłkami. Skuteczna w walce z alergią okazuje się być nawet zwykła maseczka chirurgiczna, która jest w stanie zatrzymać sporą część alergizujących pyłków.

Natomiast rozwiązaniem, które ułatwi życie alergikom i poprawi jakość powietrza wewnątrz budynków są urządzenia filtrujące takie jak np. oczyszczacze powietrza wyposażone w specjalne filtry (filtr wstępny, filtr HEPA, filtr węglowy).

Alergicy powinni ponadto zatroszczyć się o ogólną kondycję organizmu. Jeśli objawy zaczynają bardzo doskwierać należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwhistaminowe. Warto również rozważyć odczulanie.