filtracja powietrza w zakładach lakierniczych

Filtracja powietrza w zakładach lakierniczych

Przemysł lakierniczy jest dość wymagającym obszarem jeśli chodzi o dobór filtrów. Lakiernie to przestrzeń, gdzie odpowiednia filtracja powietrza jest istotna, ze względu na powstawanie dużej ilości szkodliwych zanieczyszczeń. Sprawdź jakie filtry sprawdzą się najlepiej do tego typu zakładów. 

Jakie zanieczyszczenia powstają w zakładach lakierniczych?

Zakłady lakiernicze zmagają się głównie z takimi zanieczyszczeniami jak: kurz, pył lakierniczy, mgła lakiernicza, drobiny farb, czy inne cząstki, które powstają podczas wykonywania prac lakierniczych. Cząstki te mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, jednak potrafią bardzo negatywnie wpływać zarówno na zdrowie pracowników, jak i na jakość wytwarzanych produktów.

Jakie zagrożenia może nieść złej jakości powietrze w lakierniach?

Zanieczyszczone powietrze w zakładach lakierniczych może zagrażać zdrowiu pracowników, powodować uszkodzenia oraz awarie sprzętu oraz wpływać negatywnie na stan produktu końcowego.

Odpowiednia filtracja powietrza pozwoli przede wszystkim zapewnić  bezpieczne środowisko pracy. Osoby pracujący na terenie zakładu nie będą narażone na szkodliwe działanie m.in. pyłu lakierniczego czy innych niebezpiecznych i toksycznych zanieczyszczeń. Przełoży się to z pewnością na jakość wykonywanej pracy i efektywność pracowników.

Jakie filtry sprawdzą się najlepiej w zakładach lakierniczych?

Filtry Columbus – wykorzystywane zwłaszcza w zakładach lakierniczych, ale także m.in. w przemyśle lotniczym, samochodowym czy budownictwie. Filtry Columbus charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz skutecznością. Więcej na temat filtrów Columbus znajdziesz tutaj.

Filtry skrzynkowe CUBE – to sześcienne filtry wykonane z kartonu, które dzięki swojej skuteczności używane są zwłaszcza w przemyśle lakierniczym. Tego typu filtry posiadają unikalną budowę umożliwiającą ich szybką i sprawną wymianę oraz montaż. Więcej na temat filtrów skrzynkowych CUBE znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie.

Filtry kartonowe – wykorzystywane do filtracji powietrza głównie w branży lakierniczej. Charakteryzują się dużą skutecznością oraz prostą budową i łatwym montażem. Co więcej są również przyjazne dla środowiska, ze względu na materiał z jakiego są wykonywane.

Filtry kieszeniowe – wykorzystywane jako filtry wstępne m.in. w lakierniach, fabrykach produkcyjnych czy budynkach biurowych. Stosuje się je również w systemach klimatyzacji i wentylacji.

Filtry patronowe – wyróżniają się dużą powierzchnią filtracyjną, pomimo niewielkich rozmiarów. Używane głównie do filtracji większych powierzchni, gdzie nie ma dużego natężenia pyłu.

Maty filtracyjne Paint Stop – są to maty wytwarzane z włókna szklanego, które skutecznie wychwytują mgłę lakierniczą. Wykorzystywane głównie w  urządzeniach do malowania natryskowego, lakierniach i innych zakładach produkcyjnych.