najlepsze miejsca na wakacje

Najlepsze miejsca na wakacje pod względem jakości powietrza

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się gdzie pojechać, aby odetchnąć świeżym i czystym powietrzem? Sprawdź nasze zestawienie i zobacz jakie miejsca w Europie mogą pochwalić się najlepszą jakością powietrza.

Stolice Europy z najczystszym powietrzem

 • Helsinki

Stolica Finlandii, Helsinki są miastem, które wyróżnia się najczystszym powietrzem w Europie. Na tak dobrą jakość powietrza w tym mieście wpływa rozbudowana i dobrze zagospodarowana sieć dróg i ścieżek dla rowerzystów oraz rozwinięty transport publiczny.

 • Reykjavik

Reykjavik to kolejne miejsce wyróżniające się niezwykle czystym i świeżym powietrzem.  Miasto jest stolicą Islandii i umiejscowione jest w południowo-zachodniej części kraju. Na jakość powietrza zarówno w stolicy jak i na całej wyspie wpływa sprawne wykorzystanie energii geotermalnej, która minimalizuje powstawanie zanieczyszczeń.

 • Sztokholm

Sztokholm jest stolicą Szwecji i został uznany za jedno z najbardziej ekologicznych miast na terenie Europy. Miano to zawdzięcza dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej oraz stale powiększającej się sieci dróg rowerowych. Ponadto w mieście wprowadzono niskoemisyjnym systemem ciepłowniczym, który skutecznie ogranicza powstawanie smogu.

 • Tallinn

Tallinn jest stolicą Estonii i jest kolejnym miastem cieszącym się dobrą jakością powietrza. Wpływa na to dobrze rozwinięty transport publiczny, gdzie mieszkańcy mają możliwość korzystania z darmowej komunikacji miejskiej.

 • Madryt

Jako ostatni w naszym zestawieniu znalazła się Madryt będący stolicą Hiszpanii. Madryt podejmuje szereg działań w celu poprawy jakości powietrza na jego obszarze. W planach ma stworzenie specjalnego lasu metropolitalnego, który będzie otaczał miasto. Wprowadzono także działania mające na celu ograniczenie ruchu drogowego m.in. zachęcanie do jazdy transportem publicznym czy rowerem. Co więcej w najbardziej zanieczyszczonych obszarach miasta montuje się fermy z glonami, które będą jeszcze sprawniej oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń.

Tereny nadmorskie z najczystszym powietrzem w Europie

Według pomiarów i badań wykonanych przez Airly do najbardziej czystych pod względem jakości powietrza terenów nadmorskich należą:

 • Wybrzeża Wielkiej Brytanii
 • Azory w Portugalii
 • Wybrzeża Szkocji
 • Północna Szwecja
 • Województwo Pomorskie w Polsce
 • Wyspa Borkum

Warto podkreślić, że wyjątkowym wakacyjnym miejscem jest także niemiecka wyspa Borkum należąca do archipelagu Wschodniofryzyjskich, który znajduje się na Morzu Północnym. Borkum to miejsce, które stało się ostoją dla alergików. Jako pierwsza wyspa na terenie starego kontynentu uzyskała certyfikat fundacji ECARF (Europejskiego Centrum Badań Alergii). Spędzając wakacje na wyspie Borkum możemy być pewni, że nie będziemy mieć kontaktu z zanieczyszczeniami. Hotele i pensjonaty są specjalnie dostosowane do alergików. Pokoje są regularnie czyszczone specjalnym sprzętem, a w pokojach nie ma dywanów, aby nie osadzał się na nich kurz.

Tereny górskie z najczystszym powietrzem w Europie

 • Zermatt w Szwajcarii

Zermatt jest to niewielka miejscowość w południowej części Szwajcarii położona u podnóża góry Matterhorn, która wyróżnia się swoim wyjątkowym kształtem i wyglądem. Miasteczko Zermatt stawia bardzo mocno na ekologię. Na jego obszar nie mogą wjeżdżać samochody spalinowe, a jedynie elektryczne, dzięki czemu miejscowość wyróżnia się wyjątkowo czystym i świeżym powietrzem.

 • Pasmo górskie Sila w Kalabrii

Włoska Kalabria, a dokładniej jedno z jej górskich pasm jakim jest Sila jest jednym z miejsc z najczystszym powietrzem w Europie. W dużej mierze jest to zasługą rosnących na terenie Narodowego Parku Sila olbrzymich sosen modrzewiowych, które są zielonymi płucami Kalabrii.

 • Pieniny

Na uwagę zasługują także Pieniny, które mogą pochwalić się czystym, wręcz krystalicznym powietrzem. Jest to pasmo górskie zlokalizowane na południu Polski i w północnej części Słowacji. Pieniny zaliczane są do jednych z najpiękniejszych terenów górskich na terenie Polski i cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 • Galtür

Galtür to kolejna górska miejscowość wyróżniająca się czystym powietrzem. Uzdrowisko to znajduje się w Tyrolu na terenie Austrii i zalecane jest alergikom zmagającym się z alergią na pyłki. Odwiedzając Galtür nie tylko odetchniesz świeżym powietrzem, ale także poznasz różnorodność jaką oferują góry i skorzystasz z rozmaitych form aktywnego wypoczynku.