jakość powietrza w szkołach

Jakość powietrza w szkołach

Szkoła to miejsce, gdzie zarówno uczniowie, jak i kadra pracownicza spędza dość dużo czasu. Niestety jakość powietrza w polskich szkołach nie jest dobra, a to przekłada się na zdrowie i kondycję osób w nich przebywających. 

Co zatem wpływa na jakość powietrza w szkołach?

Dzieci oraz nauczyciele spędzają w pomieszczeniach szkolnych wiele godzin dziennie. Przez dużą gęstość zaludnienia w pomieszczeniach szkolnych łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, co pogarsza jakość wdychanego powietrza. Łatwiej wówczas o rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów, a tym samym łatwiej o wzrost zachorowań na grypę i przeziębienie.

Na złą jakość powietrza w szkołach wpływa także stan samego budynku. Wiele polskich szkół mieści się w starych, wymagających częstych remontów obiektach. Co więcej systemy wentylacji w takich szkołach często nie są odpowiednio zmodernizowane.

Czynnikiem pogarszającym jakość powietrza w budynkach oświatowych jest również lokalizacja szkół. Wiele z nich mieści się w miastach, gdzie natężenie ruchu i zanieczyszczeń jest znacznie większe niż na wsiach. Do wnętrza budynków takich szkół przedostaje się więcej szkodliwych zanieczyszczeń, które emitują m.in. samochody czy zakłady przemysłowe.

Konsekwencje złej jakości powietrza w szkołach

Zła jakość powietrza w budynkach szkolnych, w tym w salach lekcyjnych, na korytarzach czy salach gimnastycznych niekorzystnie wpływa na zdrowie uczniów i nauczycieli, jak również na komfort pracy oraz wydajność nauki. Zanieczyszczone i duszne powietrze w pomieszczeniach może powodować:

  • zmęczenie
  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • alergie
  • podrażnienie błony śluzowej oczu
  • choroby górnych dróg oddechowych
  • choroby układu krążenia
  • spadek koncentracji
  • pogorszenie pamięci
  • obniżenie wydajność

Trzeba także podkreślić, że dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza niż dorośli, gdyż pojemność płuc u dzieci jest znacznie mniejsza.

Jakość powietrza w szkołach

Jak można poprawić jakość powietrza w szkołach?

Dobra jakość powietrza w placówkach oświatowych wpływa korzystnie na zdrowie i może znacznie poprawić wydajność oraz zdolność przyswajania wiedzy, dlatego tak ważne jest wprowadzenie zmian w celu poprawy jakości wdychanego powietrza w budynkach szkolnych.

Aby tego dokonać należy:

  • Wprowadzić do sal oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza to popularne urządzenia, które skutecznie potrafią uporać się z wieloma zanieczyszczeniami powietrza wewnątrz budynków. Wyposażone są w skuteczne filtry, a często posiadają także funkcję nawilżania powietrza.

  • Poprawić systemy wentylacyjne

Skuteczny, wydajny i sprawny system wentylacji w pomieszczeniach jest niezwykle istotny. Wiele nowoczesnych i profesjonalnych systemów wentylacji posiada funkcję samoregulacji. Takie systemy same dostosowują wentylację powietrza w zależności od ilości zanieczyszczeń w budynku. Dzięki takim urządzeniom jakość powietrza w pomieszczeniach szkolnych będzie kontrolowana i w razie potrzeby powietrza zostanie oczyszone.

  • Regularnie wietrzyć pomieszczenia

Choć nie jest to idealne rozwiązanie, to jednak  warto zadbać o to, aby pomieszczenia szkolne, a zwłaszcza sale lekcyjne i sale gimnatyczne były regularnie wietrzone podczas trwania przerw lekcyjnych. Otwieranie szeroko okien nawet na kilka minut umożliwi skuteczną wymianę powietrza, co polepszy na chwilę parametry wdychanego powietrza.

  • Zmodernizować tablice w salach

Ważnym elementem poprawiającym jakość powietrza w salach lekcyjnych jest zamiana starych kredowych tablic, na nowocześniejsze, suchościeralne tablice magnetyczne. Regularne używanie tablic starego typu powoduje powstawanie pyłu kredowego, który sprawia, że w sali jest duszno, a jakość powietrza staje się dużo niższa.