filtracja powietrza a zwierzęta domowe

Filtracja powietrza a zwierzęta domowe

Jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonożnego przyjaciela i zastanawiasz się jak sobie poradzić z wytwarzanymi przez niego zanieczyszczeniami, które mogą pogarszać jakość powietrza w mieszkaniu? Sprawdź poniższy wpis i zobacz co może Ci w tym pomóc.  

Dlaczego oczyszczanie powietrza jest ważne, gdy w mieszkaniu mamy zwierzęta?

Zwierzęta domowe bez wątpienia dają nam wiele radości, jednak nie da się ukryć, że mogą mieć negatywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu. Osoby uczulone na sierść zwierząt, a dokładniej na białka obecne w ślinie psów i kotów mogą zmagać się z uporczywymi objawami przy nawet najmniejszym kontakcie ze zwierzakiem. Sierść jest lekka więc łatwo rozprzestrzeniania się po mieszkaniu, przez co jej eliminacja jest znacznie utrudniona. Aby chodź trochę ułatwić życie alergikom odpowiednie oczyszczanie pomieszczeń jest niezwykle istotne.

Jakie zanieczyszczenia wytwarzają zwierzęta domowe?

Główne zanieczyszczenia wytwarzane przez domowe zwierzaki to:

  • sierść/włosy
  • naskórek
  • ślina
  • odchody
  • mocz
  • pióra

Jakie zwierzęta najczęściej powodują alergie?

Ze wszystkich zwierząt domowych do najbardziej uczulających należą koty. Głównie alergików uczulają białka znajdujące się w ślinie, naskórku, a także w moczu tych zwierzaków. Koty oczyszczając swoją sierść pozostawiają na niej ślinę, dlatego nawet krótkotrwały kontakt ze zwierzakiem może powodować alergię. Dość mocno mogą alergizować także domowe świnki morskie, myszy, szczury oraz króliki. W przypadku tych zwierzaków czynnikiem uczulającym jest głównie mocz. Na alergików negatywnie wpływają również ptaki, głównie papugi oraz kanarki, których alergeny zawarte są w piórach, naskórku oraz odchodach. Uczulać mogą także psy, jednak dużo rzadziej niż koty czy gryzonie.

 

Infografika -filtracja powietrza a zwierzęta domowe

 

Jak zadbać o jakość powietrza będąc posiadaczem zwierzaka?

Aby w pełni cieszyć się z posiadania pupila i zminimalizować ilość wytwarzanych przez niego zanieczyszczeń warto zastosować poniższe rozwiązania:

  • Oczyszczacze powietrza

Posiadając zwierzaka warto swoje mieszkanie wyposażyć w oczyszczacz powietrza zaopatrzony w odpowiednie filtry. Aby takie urządzenie wyłapywało unoszącą się w powietrzu sierść musi posiadać filtr wstępny, a dla jeszcze skuteczniejszego oczyszczania najlepiej szukać modeli wyposażonych także w filtr węglowy oraz wysoce wydajny filtr HEPA. Taki model z pewnością wyłapie sierść oraz kurz, a dzięki filtrowi HEPA wychwyci także prawie 99% dużo mniejszych cząstek i drobnoustrojów. Filtr węglowy natomiast wyeliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy wytwarzane przez domowe zwierzaki.

  • Częste sprzątanie mieszkania

Oczyszczacze potrafią wiele zdziałać, jednak aby jeszcze skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez naszego pupila należy regularnie sprzątając jego sierść oraz czyścić obszar, na którym przebywa. Pamiętaj o systematycznym odkurzaniu podłogi, dywanów oraz częstym czyszczeniu kanap, foteli oraz tapczanów. Pomocne w tym będą specjalne gumowe rękawice, dzięki którym usuniesz nadmiar zalegającej sierści. Warto także regularnie wietrzyć pomieszczenia.

  • Regularna pielęgnacja i higiena pupila

W celu zachowania czystości przebywając pod jednym dachem ze zwierzakiem należy regularnie dbać o jego higienę. Zadbana i czysta sierść oraz pielęgnowana skóra i łapki z pewnością zmniejszą ilość zanieczyszczeń. Systematyczne szczotkowanie sierści lub regularne przycinanie włosa (w przypadku niektórych ras) skutecznie zapobiegnie zbyt intensywnemu wypadaniu. Aby zachować odpowiednią higienę można udać się z pupilem do profesjonalnego salonu lub zakupić odpowiedni sprzęt i zadbać o czystość zwierzaka w domowym zaciszu.