jakość powietrza jesienia

Jakość powietrza jesienią

Jesień to pora roku, która nie wyróżnia się czystym i świeżym powietrzem. Nie jest też jedną z najprzyjemniejszych pór roku. Przyzwyczajeni do ciepłego, słonecznego lata, ciężko przestawiamy się na tryb jesienny, kiedy to oprócz zimna utrapieniem staje się także zanieczyszczone powietrze. Sprawdźmy zatem co wpływa na jakość powietrza w okresie jesiennym i z jakimi zanieczyszczeniami musimy się zmagać. 

Co wpływa na jakość powietrza w okresie jesiennym?

Wraz z nadejściem jesieni oraz znacznie chłodniejszymi temperaturami, pogarsza się jakość powietrza jakim oddychamy. W chłodne dni oraz noce zaczynamy ogrzewać nasze domy i częściej palić w piecach. Niestety wiele pieców to nadal stare piece węglowe tzw. kopciuchy, w których pali się nieraz złej jakości węgiel, drewno, a co gorsza nawet śmieci.

Stężenie zanieczyszczeń wzrasta szczególnie w godzinach porannych, wieczornych oraz w nocy. Jesień to okres, kiedy występują dość duże różnice pomiędzy temperaturą za dnia, gdzie mamy ciepłą i słoneczną pogodę, a temperaturą w nocy, gdzie mogą już wystąpić pierwsze przymrozki.

Przez zapotrzebowanie na ciepło zaczynamy palić w piecach co powoduje wzrost zanieczyszczeń. Jeśli noc jest bezchmurna i bezwietrzna może powstać inwersja temperatury, gdzie powietrze wraz z wysokością staje się cieplejsze. W takiej sytuacji niebezpieczne substancje gromadzą się przy powierzchni gruntu i nie mają możliwości unieść się wyżej.

W jesieni oprócz zanieczyszczeń wydobywających się z kominów, jakość powietrza pogarszają także dymy z palenisk oraz spadające z drzew liście, których rozkład powoduje podwyższenie poziomu metanolu i aldehydu octowego.

Obecnie ze względu na znaczne pogorszenie się kondycji ekonomicznej wielu gospodarstw w  Polsce, jakość powietrza może na tym jeszcze bardziej ucierpieć. Ludzie będą szukać tańszych alternatyw, co może się przyczynić do zwiększenia niskiej emisji i emitowania do atmosfery jeszcze większej ilości szkodliwych substancji.

Jakie zanieczyszczenia pojawiają się jesienią?

Jesienią ze względu na znacznie niższe temperatury rozpoczyna się okres grzewczy, który wpływa na powstawanie niskiej emisji. To właśnie ona w dużej mierze przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza w okresie jesienno-zimowym, gdzie do atmosfery uwalniane są zwłaszcza takie zanieczyszczenia jak:

  • pyły zawieszone PM2.5
  • pyły zawieszone PM10
  • tlenek węgla
  • tleneki azotu
  • dwutlenek siarki
  • benzo(a)pirene
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne
  • dioksyny

Jaka jest jesień w porównaniu do innych pór roku?

Jesień to czas, kiedy jakość powietrza zaczyna się znacznie pogarszać. Tak samo zima to pora roku, w której przez niską emisję jakość powietrza jest zła. Mamy wówczas do czynienia ze szkodliwym smogiem, który przyczynia się do powstawania wielu schorzeń.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że najlepsze powietrze jest latem i wiosną, ponieważ jest znacznie cieplej. Jednak okres wiosenno-letni to także czas, gdzie stykamy się z różnymi zanieczyszczeniami powietrza, ale w trochę innej postaci.

Na pewno dużym utrapieniem zwłaszcza wiosną są wszelkiego rodzaju pyłki kwiatów, drzew i krzewów. Lato natomiast to okres, kiedy mamy do czynienia ze smogiem fotochemicznym oraz najwyższym stężeniem ozonu, ze względu na duże nasłonecznienie.

Każda pora roku to zestaw różnych zanieczyszczeń występujących w powietrzu, jednak nie da się ukryć, że sezon jesienno-zimowy to największe zagrożenie dla naszych płuc oraz naszego zdrowia.