Jak walczyć z kurzem w domu?
Mimo regularnego sprzątania w domu, kurz ciągle “pojawia się znikąd”. Już nawet w ten sam dzień po dokładnym posprzątaniu może ponownie osiąść na powierzchniach, sprawiając, że nasza praca staje się wręcz syzyfowa. Skąd on tak właściwie się bierze, dlaczego jest taki uciążliwy i jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?
Czym jest i skąd się bierze kurz?
Kurz znajduje się dosłownie wszędzie, zarówno w mieszkaniach, domach, jak i na zewnątrz. Jego skład zawsze nieco się różni w każdym budynku, ponieważ kurz tworzy się m.in. z włókien naszych ubrań, włosów, sierści, złuszczonego naskórka, zarodników bakterii, grzybów, pleśni, drobinek gleby. Znajduje się w nim wszystko, co wleci do naszego domu np. przez uchylone okno czy nieszczelne drzwi. Składniki kurzu przynosimy również z zewnątrz na ubraniach, czy butach. To samo tyczy się naszych pupili, które przynoszą różne zanieczyszczenia na łapkach i sierści. Niestety, jak można wywnioskować, całkowite jego usunięcie z naszych mieszkań jest wręcz niemożliwe. Możliwe jest jednak ograniczenie jego gromadzenia w pomieszczeniach, co jest szczególnie wskazane dla osób z alergią na roztocze, ponieważ one również mogą znajdować się w kurzu.
Czy kurz jest niebezpieczny?
Kurz, jak zostało wspomniane powyżej, jest mieszaniną wielu bakterii, grzybów, pleśni, pyłków roślinnych oraz siedliskiem mikro pajęczaków, które mogą być przyczyną pewnych chorób, szczególnie chorób alergicznych, dlatego walka z kurzem w domu jest tak ważna. Jednak nie wszyscy muszą być na nie wrażliwi. Niektórzy wcale nie odczuwają skutków związanych z występowaniem kurzu w pomieszczeniu, a nawet mówi się, że jego obecność wzmacnia nasz układ odpornościowy.
Alergicy muszą jednak uważać. Najczęściej występujący rodzaj alergii tzw. alergia na kurz i jest ona spowodowana, przez odchody pajęczaków zwanymi roztoczami. Roztocze żywią się tym, co znajduje się w kurzu, m.in. złuszczonym naskórkiem, dlatego tak bardzo upodobały sobie życie w naszych domach i mieszkaniach.
Alergia na roztocze objawia się m.in. katarem i swędzeniem nosa, kichaniem, kaszlem, spuchniętymi, zaczerwienionymi powiekami, łzawieniem oczu, dusznościami, uczuciem zmęczenia, sennością, czy bólami głowy. Mogą występować również takie objawy jak zmiany skórne, czyli np. swędzenie, zaczerwienienie oraz złuszczanie się skóry.
Alergii na roztocze nie należy bagatelizować, ponieważ często nawracające objawy związane z układem oddechowym mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok lub rozwoju astmy.
Oprócz podjęcia leczenia u lekarza specjalisty, takie osoby powinny zadbać o zminimalizowanie problemu kurzu w najbliższym otoczeniu.
Zatem jak walczyć z kurzem w domu?
Mimo iż dla osób bez alergii na kurz, nie jest on szczególnie szkodliwy, wciąż nie chcemy, całkowicie, by opanował nasze mieszkania. Pozbycie się go na dobre jest, jak wiadomo nie możliwe, jednak wciąż możemy ograniczyć jego ilość w pomieszczeniach do minimum. Niekiedy, nawet odkurzanie i przecieranie powierzchni dwa razy w tygodniu nie przynosi zamierzonych rezultatów mimo naszej ciężkiej i częstej pracy. Kurz wraca w zawrotnym tempie i czujemy się wobec tego bezsilni. Istnieją jednak pewne sposoby i rozwiązania, które skutecznie pozwalają ograniczyć jego pojawianie się.
Sprzątanie od najwyższych do najniższych powierzchni
Najskuteczniejszą metodą walki z kurzem pozostaje oczywiście odkurzanie i mycie powierzchni, jednak warto robić to rozpoczynając od miejsc znajdujących się najwyżej, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i ściany. Zapobiega to ponownemu osiadaniu kurzu na wyczyszczonych już powierzchniach. Poleca się do tego również używanie środków i ściereczek, które dobrze wyłapują kurz, by nie rozprzestrzeniał się w powietrzu.
Uszczelnienie okien i drzwi
Drobinki kurzu mogą dostawać się do mieszkania przez szczeliny w drzwiach i oknach. Dobre uszczelnienie ich spowoduje ograniczenie dostawania się kurzu z zewnątrz do środka. Innym sposobem jest również stosowanie firanek i zasłon, które zatrzymują brud przed dalszą wędrówką w głąb pomieszczenia, jednak wtedy nie należy zapominać o częstym ich praniu.
Odkurzacze z filtrem HEPA
Wiele zwykłych odkurzaczy po odkurzeniu kurzu w powierzchni, wyrzuca go z powrotem w powietrze. Filtr HEPA dostępny w niektórych modelach odkurzaczy zatrzymuje najmniejsze cząsteczki kurzu w środku, ograniczając tym samym ponowne rozprzestrzenianie się ich w mieszkaniu.
Wentylacja i oczyszczanie powietrza
Dobrą metodą na walkę z kurzem jest dbanie o dobrą wentylację i oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Używanie okapów, oczyszczaczy, filtrów powietrza, czy wentylacji mechanicznej pomoże Ci w zredukowaniu zanieczyszczeń występujących w powietrzu, a tym samym zmniejsza tworzenie się kurzu.
Wietrzenie pomieszczeń
Roztocze uwielbiają ciepło, dlatego temperatura utrzymująca się powyżej 20 stopni oraz dodatkowa wilgotność w pomieszczeniu, stwarzają idealne warunki dla ich rozwoju. Dlatego warto od czasu do czasu, otwierać okna i wietrzyć pomieszczenia. Wystarczy dosłownie kilka minut, ponieważ z zewnątrz do naszego mieszkania również wpadają inne zanieczyszczenia.