Smog a wysiłek fizyczny – czy mamy się czego obawiać?
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia, zwłaszcza sporty uprawiane na świeżym powietrzu. Jednak nie każde warunki mogą być odpowiednie na wysiłek fizyczny. Sprawdźcie w poniższym wpisie czy aktywność fizyczna to dobry pomysł gdy na zewnątrz panuje smog.
Jakie zanieczyszczenia są najbardziej niebezpieczne?
Złą jakość powietrza powodują cząstki stałe oraz substancje lotne oraz ciekłe. Gdy występują w nadmiarze i przekraczają dopuszczalne normy stają się dla nas zagrożeniem.
Ich natężenie dramatycznie wzrasta szczególnie w okresie grzewczym, kiedy mamy do czynienia z niską emisją, która przyczynia się do powstawania smogu. Do najbardziej szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrza zaliczają się:
- pyły zawieszone PM10 i PM2.5
- lotne związki organiczne – zwłaszcza benzo(a)piren
- tlenki azotu – zwłaszcza dwutlenek azotu
- dwutlenek siarki
- dwutlenek węgla
- metale ciężkie
Czym grozi wysiłek fizyczny, gdy na zewnątrz panuje smog?
Gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone już samo przebywanie na zewnątrz negatywnie wpływa na nasz organizm. Choć sport jest ważny dla zdrowia, to niestety, gdy powietrze jest wysoce zanieczyszczone lepiej zrezygnować z wysiłku na świeżym powietrzu.
Podczas uprawiania sportu oddychamy głębiej i częściej niż podczas spoczynku, przez co do naszego układu oddechowego przedostaje się więcej szkodliwych zanieczyszczeń.
W badaniach wykazano, że aktywność fizyczna w takich warunkach może negatywnie oddziaływać na układ krążenia, serce oraz płuca. Może powodować m.in. niewydolność serca czy nadciśnienie płucne. Udowodniono także, że uprawianie sportu w dni, kiedy mierniki przekraczają dozwolone normy wpływa niekorzystnie na wydajność organizmu, co w efekcie powoduje obniżenie efektów oraz pogorszenie kondycji psychicznej sportowców.
Jak można uchronić się przed smogiem?
Przed smogiem niestety ciężko całkowicie się uchronić, jednak są pewne sposoby, dzięki którym można zminimalizować działanie szkodliwych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Co zatem warto zrobić?
Pozostań w domu
Jest to rozwiązanie bardziej doraźne, ale gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo wysokie pozostanie w domu może być najbezpieczniejszą opcją. W miarę możliwości najlepiej zminimalizuj przebywanie na zewnątrz i zdecyduj się na siłownię lub ćwiczenia w domowym zaciszu.
Monitoruj jakość powietrza
Warto stale kontrolować jakość powietrza zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i uprawiać sporty, gdy normy nie będą przekroczone. Poziom zanieczyszczeń w powietrzu możemy monitorować na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub za pomocą oficjalnej aplikacji GIOŚ “Jakość Powietrza w Polsce” oraz aplikacji mobilnej Airly.
Wybierz odpowiednie miejsce i czas na aktywność fizyczną
Gdy jakość powietrza jest bardzo zła najlepiej całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. W innych przypadkach decydując się na uprawianie sportów najlepiej wybrać teren z dala od zabudowań, fabryk czy ruchliwych dróg. Warto także ćwiczyć w godzinach porannych, kiedy poziom zanieczyszczeń jest z reguły niższy.
Noś maski antysmogowe
Dobrym rozwiązaniem, gdy musisz wyjść na zewnątrz są maseczki antysmogowe. Tego rodzaju maski posiadają wysokiej jakości filtry, dzięki czemu szkodliwe zanieczyszczenia, bakterie czy alergeny nie przedostaną się do organizmu.
Używaj oczyszczaczy powietrza
Skuteczne w walce z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach będą oczyszczacze powietrza wyposażone w wydajne filtry. Aby takie urządzenie było jak najbardziej skuteczne warto postawić na model, który posiada 3 rodzaje filtrów: filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy.