zanieczyszczone powietrze i jego wpływ na sen

Zanieczyszczone powietrze i jego wpływ na sen

Złej jakości powietrze przepełnione zanieczyszczeniami oraz nieprzyjemnymi zapachami nie wpływa korzystnie na zdrowy sen. Sprawdź jakie mogą być skutki takiego powietrza w pomieszczeniach, w których śpimy oraz jak można poprawić jego jakość. 

Skutki zanieczyszczonego powietrza i jego wpływ na sen

Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których śpimy mocno wpływa na nasz zdrowy sen. Zarówno smog, kurz, czy inne zanieczyszczenia sprawiają że sen może być zaburzony, co niestety odbija się na naszym wyglądzie, a co gorsze także i zdrowiu.

Zanieczyszczenia docierające się z zewnątrz lub obecne w pomieszczeniach obniżają jakość snu przedostając się do wnętrza naszego organizmu. Mogą zaburzać proces oddychania, wywoływać ataki astmy, a także nasilać objawy alergii, czy podwyższać ciśnienie krwi. W wyniku czego pogarsza się wydajność snu, staje się on płytki, możemy mieć problemy z zasypianiem, borykać się z bezsennością, a w skrajnych przypadkach z niebezpiecznym bezdechem sennym.

Problemy z zasypianiem oraz słaby sen utrudniają prawidłową regenerację naszego organizmu. Gdy jest to długotrwały proces i sen jest permanentnie zaburzony pogarsza się kondycja naszej skóry, możemy odczuwać rozdrażnienie, wahania nastroju, problemy z koncentracją, zmęczenie, a jakość wykonywanej przez nas pracy znacznie spada. Niewystarczająca ilość snu obniża także naszą odporność oraz przyczynia się do wystąpienia depresji lub innych zaburzeń psychicznych.

Jakie zanieczyszczenia najbardziej zakłócają zdrowy sen?

Powietrze w budynkach może być czasem dużo bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Zanieczyszczenia z jakimi mamy do czynienia wewnątrz pomieszczeń to m.in. dwutlenek węgla, kurz, pleśń, roztocza, pyłki, sierść zwierząt domowych, czy nawet cząsteczki PM 2.5, które są obecne także w smogu.

W pomieszczeniach mogą się także unosisz szkodliwe odory oraz lotne związki organiczne (LZO). Źródłem toksycznych gazów są m.in. papierosy, świece zapachowe, kleje, farby, środki czystości czy nieprzyjemne dymy uwalniane podczas smażenia. 

Spokojny sen mocno uprzykrzają także alergeny, zwłaszcza gdy borykamy się z różnego rodzaju alergiami. Najcięższy okres dla alergików to wiosna i lato, kiedy mamy do czynienia ze wzmożonym pyleniem. Przedostające się z zewnątrz pyłki mogą skutecznie zakłócać spokojny sen. 

Jak poprawić jakość powietrza, a tym samym jakość naszego snu?

Oczyszczacze powietrza 

Dobrą metodą w walce z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach jest użycie oczyszczaczy powietrza wyposażonych w trzy rodzaje filtrów. Filtr wstępny, który usuwa większe zanieczyszczenia np. sierść zwierząt domowych, filtr HEPA wyłapujący nawet mikroskopijne drobiny, alergeny i bakterie oraz filtr węglowy eliminujący szkodliwe gazy, odory i lotne związki organiczne. Warto także postawić na model posiadający dodatkowo funkcję nawilżania, aby zadbać jednocześnie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpimy. 

Wentylacja

Właściwa wentylacja jest pomocna przy utrzymaniu dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach. Jeśli wentylatory nie działają prawidłowo i nie przewietrzymy pokoju, a dodatkowo śpimy jeszcze przy zamkniętych drzwiach to poziom dwutlenku węgla może znacznie przekroczyć zalecaną normę. Jednak należy pamiętać, że nie jest to idealne rozwiązanie, gdy na zewnątrz panuje smog.