Świece zapachowe i ich wpływ na jakość powietrza

Świece zapachowe i ich wpływ na jakość powietrza

Okres jesienno-zimowy, a zwłaszcza Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy bardzo chętnie sięgamy po świece zapachowe, aby nadać pomieszczeniom wyjątkowy klimat oraz magiczną atmosferę. Sprawdź jak mogą one wpływać na jakość powietrza, a także czy mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. 

Wpływ świec zapachowych na jakość powietrza

Najpopularniejsze, a niestety najbardziej szkodliwe są świece zapachowe wykonane z parafiny, czyli pochodnej ropy naftowej. Podczas palenia takiej świecy do powietrza uwalnia się dym, który niestety obniża jakość wdychanego powietrza w pomieszczeniu. Główne zanieczyszczenia wytwarzane przez świece parafinowe to m.in.:

Wpływ na nasze zdrowie

Świece wykonane z parafiny mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie w przypadku alergików oraz małych dzieci. Najbardziej niebezpieczne jest długie spalanie tego typu świec w zamkniętych i niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach. 

Produkowana w wyniku wypalania świec parafinowych sadza może powodować podobne skutki jak palenie tytoniu. Niebezpieczne, mikroskopijne cząstki obecne w dymie mogą przedostawać się do płuc uszkadzając układ oddechowy, a nawet powodować nowotwory. 

Natomiast lotne związki organiczne (np. formaldehyd) zawarte m.in. w sztucznie stworzonych zapachach mogą uwalniać się nawet, gdy świeca jest zgaszona. Tego typu zanieczyszczenia mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet przyczyniać się do uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. 

Do głównych objawów jakie możemy zauważyć podczas przebywania w pomieszczeniu, gdzie długo wypalano świece parafinowe należy: 

  • podrażnienie oczu
  • reakcje alergiczne
  • ataki astmy
  • bóle głowy
  • krwawienia z nosa 

Infografika wpływ świec zapachowych na jakość powietrza

Ekologiczne zamienniki świec parafinowych

Świece zapachowe potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę, zarówno blaskiem płomienia, jak i zapachem. Aby cieszyć się ich obecnością bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie warto postawić na ekologiczne zamienniki świec parafinowych. Takie świece są droższe, ale nie wytwarzają toksycznych substancji podczas ich spalania. 

Świece zapachowe sojowe

Ekologiczny zamiennik wykonany z wosku  sojowego. Świece tego rodzaju nie uwalniają do powietrza toksycznych substancji, ani nie wytwarzają sadzy. Co więcej takie świece palą się znacznie dłużej niż parafinowe, a wosk użyty do ich produkcji jest w pełni biodegradowalny. Będą dobrą opcją dla alergików i astmatyków. 

Świece zapachowe z wosku pszczelego

Ekologiczna i bezpieczna alternatywa dla świec parafinowych. Takie świece zapachowe nie wytwarzają szkodliwego dymu podczas ich spalania. Dodatkowo wosk pszczeli może nawet poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Jest to idealna opcja, gdy mieszkamy z dziećmi czy osobami borykającymi się z alergią. 

Świece zapachowe rzepakowe

Ekologiczna, wegańska i biodegradowalna opcja, która podczas spalania nie uwalnia do powietrza żadnych niebezpiecznych substancji, dzięki czemu nie szkodzi zdrowiu. Świece rzepakowe wyróżniają się jasnym płomieniem oraz długim czasem palenia. Tego rodzaju świece są mniej popularne niż sojowe ze względu na trudniejszą produkcję.