Filtry wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza

Filtry wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza

Zastanawiasz się jak powietrze wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie? A może zastanawiasz się gdzie szukać źródeł zanieczyszczeń i nie wiesz jak z nimi walczyć? Poznaj najpopularniejsze filtry, które są wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza i sprawdź, który znajdzie zastosowanie w Twoim domu.

Dlaczego warto dbać o czyste powietrze w domu?

Zanieczyszczenia powietrza każdego dnia wkradają się do naszych domów, a ich negatywne skutki mogą być naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia: powodują alergie, astmę, choroby układu oddechowego i wiele innych problemów zdrowotnych. Regularne usuwanie z powietrza substancji takich jak pyłki, kurz, dym tytoniowy, roztocza i inne alergeny jest niezwykle ważne aby uniknąć zmęczenia, bólów głowy, a nawet bezsenności. Zyskają na tym również wszystkie urządzenia oraz meble obecne w naszym domu – zanieczyszczenia powietrza, takie jak kurz i pył, mogą osadzać się na sprzętach i powodować ich szybsze zużycie. Warto zainwestować w dobrej jakości urządzenie do oczyszczania powietrza, aby mieć pewność, że powietrze w naszym domu jest czyste i zdrowe – to gwarancja pozytywnego wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie i codzienną produktywność. 

Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza w domu?

Źródeł zanieczyszczeń powietrza jest naprawdę wiele. Część z nich stanowi emisja pochodząca z materiałów budowlanych, mebli, dywanów czy innych elementów wyposażenia wnętrz takich jak płyty gipsowo-kartonowe, tworzywa sztuczne i farby, które mogą uwalniać szkodliwe benzeny lub formaldehydy. Niektóre z nich mogą pochodzić także od zwierząt takich jak psy, koty, ptaki czy gryzonie, powodując alergie i inne problemy zdrowotne. Poza tym, swój udział w zanieczyszczeniu powietrza mają także domowe chemikalia: wiele produktów, takich jak środki czyszczące, lakiery, farby i dezodoranty, może emitować szkodliwe substancje do powietrza. Niewiele osób wie także o tym, że urządzenia takie jak komputery, telewizory i kuchenki mikrofalowe mogą przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza, uwalniając do powietrza związki rakotwórcze. Nie bez znaczenia jest także stopień zanieczyszczenia poza naszym domem, który bardzo często alarmuje o zwiększonych stężeniach PM2,5 i PM10, O3, NO2 czy SO2 w powietrzu, które dostaje się do środka. 

Jakie są rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza?

W zależności od potrzeb, w oczyszczaczach powietrza stosuje się różne rodzaje filtrów. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

  • Filtr HEPA: wysoko skuteczny filtr, który bardzo dobrze radzi sobie z w usuwaniu cząstek stałych m.in. kurzu, roztoczy czy alergenów. 
  • Filtr węglowy: skuteczny w eliminacji nieprzyjemnych odorów i zanieczyszczeń gazowych, takich jak: formaldehyd czy tlenek węgla.
  • Filtr UV-C: usuwa wirusy i bakterie, za pomocą promieniowania ultrafioletowego.
  • Filtr fotokatalityczny: wykorzystuje światło do rozkładu zanieczyszczeń gazowych i stałych.
  • Filtr jonizujący: oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń oraz alergenów, do ich eliminacji wykorzystuje jony ujemne.

Wybór odpowiedniego filtra zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza w domu. Na szczęście, oczyszczacze powietrza są dostępne w różnych wariantach i cenach, dlatego można łatwo znaleźć taki, który spełni wszystkie nasze wymagania. Tego typu urządzenia są łatwe w obsłudze i wymagają tylko regularnej wymiany filtrów, aby cieszyć się czystym powietrzem w naszym domu.