Czym jest ślad węglowy i jak go zminimalizować

Czym jest ślad węglowy i jak go zminimalizować?

Działalność ludzka niestety nie pozostaje obojętna dla środowiska i klimatu. To czym podróżujemy, ile energii zużywamy czy jakich produktów używamy wpływa bezpośrednio na ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery. Sprawdź czym dokładnie jest ślad węglowy oraz jak możemy go zminimalizować.    

Czym jest ślad węglowy? 

Ślad węglowy to ilość gazów cieplarnianych (w szczególności dwutlenku węgla) emitowanych do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Przyczynia się do tego transport, przemysł, produkcja energii, a także rolnictwo. Uwalniane gazy cieplarniane niekorzystnie wpływają na klimat, przyczyniając się do globalnego ocieplenia czy zwiększania się poziomu wód w oceanach.

Ślad węglowy można mierzyć dla jednego człowieka, całych przedsiębiorstw lub wytwarzanych produktów czy świadczonych usług. Jego ocena pozwala określić wpływ powyższych czynników na klimat oraz środowisko naturalne. 

ślad węglowy

Jak zatem można go zminimalizować?

Negatywny wpływ gazów cieplarnianych na naszą planetę sprawia, że ograniczenie śladu węglowego staje się coraz istotniejszą kwestią. Tak naprawdę każdy z nas może się przyczynić do zmniejszenia emisji niebezpiecznych gazów cieplarnianych i pomóc w ochronie środowiska. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć swój ślad węglowy:

  • Postaw na energię odnawialną wykorzystywanie energii słonecznej, wiatrowej czy wodnej, zamiast paliw kopalnych, będzie bardzo dobrym sposobem na ograniczenie emisji niebezpiecznego dwutlenku węgla. Jeśli mamy taką możliwość możemy zainwestować w panele słoneczne lub turbiny wiatrowe i zainstalować je na dachu swojego domu.
  • Oszczędzaj energię – oszczędzanie energii, którą zużywamy na co dzień pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, dlatego pamiętajmy o gaszeniu światła wychodząc z pomieszczenia oraz wyłączaniu urządzeń elektrycznych, gdy już z nich nie korzystamy. 
  • Przejdź na ekologiczne formy transportu – przestawienie się na transport publiczny, jazdę na rowerze, spacer czy korzystanie z pojazdów elektrycznych lub hybrydowych skutecznie wpłynie na zmniejszenie emisji CO2, co w efekcie minimalizuje także obecność śladu węglowego. 
  • Wybieraj opakowania i produkty ekologiczne – kupowanie produktów z recyklingu, używanie reklamówek wielokrotnego użytku, a także kupowanie lokalnych, wytwarzanych w sposób ekologicznych produktów, korzystnie wpłynie na zmniejszenie naszego śladu węglowego.
  • Zminimalizuj odpady – zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów np. poprzez recykling, pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych emitowanych na skutek eliminacji odpadów.
  • Wspieraj organizacje ochrony środowiska – wsparcie np. finansowe organizacji zajmujących się ochroną środowiska, a także działań, których celem jest ochrona klimatu pomoże wzmocnić ich skuteczność oraz pozwoli na podejmowanie nowych inicjatyw.