23 minut
Czym jest indeks jakości powietrza?
Indeks Jakości Powietrza - czyli Air Quality Index (AQI) jest wskaźnikiem wykorzystywanym do pomiaru jakości powietrza, który obejmuje skalę od 0 do 500. Wskaźniki podawane są w mikrogramach (µg) na metr sześcienny. Im wyższy wskaźnik tym powietrze jest bardziej zanieczyszczone, a jego jakość gorsza. Wskaźniki wyznaczane są na podstawie prognozy stężeń takich zanieczyszczeń jak m.in.:- dwutlenek siarki
- tlenek węgla
- tlenek azotu
- benzen
- ozon
- pyły zawieszone PM10 i PM2,5
Jak odczytywać IJP
W Polsce została opracowana nowa metoda obliczania indeksu jakości powietrza, którą wprowadził Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Według nowego sposobu obliczania, bierze się pod uwagę zanieczyszczenia, które przeważają w danym czasie na określonym terenie. W Polsce mamy 6 klas określających jakość powietrza i wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie.- Bardzo dobra (0-50) - jakość powietrza na poziomie bardzo dobrym, powietrze nie wpływa niekorzystnie na zdrowie w trakcie wykonywania aktywności fizycznej i przebywania na zewnątrz.
- Dobra (50-100) - powietrze nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, lub jedynie w niewielkim stopniu. Można swobodnie przebywać na zewnątrz.
- Umiarkowana (101-150) - powietrze może być zagrożeniem dla osób starszych, małych dzieci, kobiet w ciąży lub osób zmagających się z chorobami (np. układu oddechowego). Czas przebywania na zewnątrz należy ograniczyć.
- Dostateczna (151-200) - powietrze może być zagrożeniem dla zdrowia (zwłaszcza dla osób wrażliwych i zmagających się z rożnymi chorobami). Aktywność na świeżym powietrzu należy ograniczyć.
- Zła (201-300) - jakość powietrza jest zła. Jest mocno zanieczyszczone, dlatego osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny unikać przebywania na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz do minimum i najlepiej zrezygnować z uprawiania sportów na świeżym powietrzu.
- Bardzo zła (poniżej 300) - jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny przebywać na zewnątrz, a aktywność fizyczną na wolnym powietrzu należy całkowicie ograniczyć. W wyniku przebywania w tak zanieczyszczonym powietrzu może dojść m.in. do zaburzeń w obrębie układu oddechowego i naczyniowo-sercowego.
Jak odczytywać wyniki stężeń pyłu PM10 i PM2,5
W przypadku pyłów zawieszonych skala zakresu wartości wygląda następująco: PM10- Bardzo dobra: 0-20
- Dobra: 20,1 - 50
- Umiarkowana: 50,1 - 80
- Dostateczna: 80,1 - 110
- Zła: 110,1 - 150
- Bardzo zła: >150
- Bardzo dobra: 0 - 13
- Dobra: 13,1 - 35
- Umiarkowana: 35,1 - 55
- Dostateczna: 55,1 - 75
- Zła: 75,1 - 110
- Bardzo zła: >110