Zanieczyszczenia powietrza mogą otaczać nas na każdym kroku, nawet gdy nie widać ich gołym okiem. Co więcej, mogą znajdować się również w naszych domach, powodując drapanie w gardle, bóle głowy czy nagle pojawiające się alergie lub nasilające objawy astmy. Na...
Zanieczyszczenia powietrza mogą otaczać nas na każdym kroku, nawet gdy nie widać ich gołym okiem. Co więcej, mogą znajdować się również w naszych domach, powodując drapanie w gardle, bóle głowy czy nagle pojawiające się alergie lub nasilające objawy astmy. Na szczęście możemy dowiedzieć się, jakie są ich źródła i jak zapobiegać ich gromadzeniu się.
Zanieczyszczenia biologiczne
Jednymi z najczęściej występujących zanieczyszczeń są te pochodzenia biologicznego. Zanieczyszczenia biologiczne definiowane są jako organizmy żywe lub produkowane przez organizmy żywe. Do najpowszechniejszych zanieczyszczeń tego typu można zaliczyć zarodniki pleśni, bakterie wnoszone do domów przez ludzi i zwierzęta, wirusy, roztocza, pyłki roślinne oraz sierść zwierząt domowych.
Jak widać, zanieczyszczenia biologiczne pochodzą z wielu różnych źródeł i można je znaleźć przede wszystkim na obszarach, w których występuje żywność lub wilgoć. Pleśń jest szczególnie trudnym zanieczyszczeniem, ponieważ mimo iż możemy zobaczyć jej źródło, zarodniki pleśni nie są widoczne gołym okiem. Warto jednak pamiętać o tym, że zarodniki pleśni nie mogą rozwijać się bez wilgoci.
Jak zanieczyszczenia biologiczne wpływają na zdrowie?
Grupą szczególnie narażoną na problemy zdrowotne spowodowane przez biologiczne zanieczyszczenia narażone są osoby starsze i dzieci cierpiące na choroby płuc, alergie i astmę. Niemniej jednak, każda osoba narażona na częstą ekspozycję na te zanieczyszczenia może odczuwać takie dolegliwości jak łzawienie, duszności, kaszel, zawroty głowy, katar, podrażnienia skóry, a nawet gorączka.
Jak ograniczyć poziom zanieczyszczeń biologicznych?
Choć może wydawać się, że walka z zanieczyszczeniami, których nie widać gołym okiem jest niemalże niemożliwa, istnieją sposoby na ograniczenie ich poziomów w naszych domach:
- Regularne czyszczenie lodówek, klimatyzatorów i nawilżaczy powietrza - zadbaj o czystość w urządzeniach, które mogą ulec zawilgoceniu stwarzając przy tym idealne środowisko dla zanieczyszczeń biologicznych.
- Regularne wietrzenie - częste wietrzenie mieszkania pozwoli na zredukowanie poziomu wilgoci, co powstrzymuje rozwój pleśni i roztoczy.
- Częste sprzątanie mieszkania - zadbaj o regularne odkurzanie, pranie pościeli w ciepłej wodzie oraz czyszczenie dywanów.
Zanieczyszczenia chemiczne - formaldehyd
Choć większość z nas świadomie unika chemii w artykułach spożywczych, często zapominamy, że szkodliwe chemiczne substancje mogą wnikać do naszego organizmu również poprzez skórę, jak i powietrze, którym oddychamy.
Jedną z takich substancji jest formaldehyd występujący w wielu produktach, z których korzystamy codziennie. Niestety, jest to związek wyjątkowo szkodliwy dla człowieka, którego oddziaływanie na ludzki organizm można porównać do smogu.
Formaldehyd występuje najczęściej w klejach, farbach, lakierach, materiałach budowlanych i izolacyjnych. Jednakże, często wykorzystywany jest również przy produkcji niektórych kosmetyków, takich jak lakiery do paznokci lub szampony, a nawet odzieży.
Jak formaldehyd wpływa na nasze zdrowie?
Choć niewielkie ilości formaldehydu są tolerowane przez ludzki organizm i nie powodują poważnych reakcji alergicznych, jego duże stężenie może objawiać się takimi dolegliwościami jak podrażnienie skóry, łzawiące oczy, katar czy ból gardła. Formaldehyd ma również bezpośredni wpływ na pojawienie się astmy oskrzelowej.
Jak ograniczyć poziom formaldehydu?
W ograniczeniu poziomu formaldehydu w domach pomocne będą takie czynności jak regularne wietrzenie pomieszczeń czy pranie nowych ubrań, pościeli i zasłon przed ich użyciem. Przy wyborze kosmetyków lub chemii możemy kupować te o niższej zawartości formaldehydu - w składach występuje pod różnymi nazwami np. benzylhemiformal, bronopol, DMDM hydantoin, MDM hydantoin.