jakość powietrza latem

Jakość powietrza latem

Czy smog i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu zagrażają nam tylko zimą? Wielu z nas pogorszenie jakości powietrza kojarzy z sezonem grzewczym i uważa, że problem występuje tylko w okresie jesienno-zimowym. Niestety, w ciepłe, letnie miesiące również jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji. 

Jakie zanieczyszczenia powietrza występują latem?

W porównaniu do sezonu zimowego, latem mamy do czynienia ze znacznie mniejszym występowaniem pyłów zawieszonych i benzopirenu. Wynika to przede wszystkim z tego, że substancje te pochodzą głównie z pieców domowych – latem ich wykorzystanie jest znacznie mniejsze, przez co szkodliwe substancje są rzadziej uwalniane.

Warto jednak pamiętać, że zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu nie pochodzą tylko z kotłów czy pieców. Latem, tak samo jak i zimą, mamy do czynienia z szkodliwymi substancjami pochodzącymi ze środków transportu oraz zakładów przemysłowych. Te źródła zanieczyszczeń uwalniają m.in. pył zawieszony, tlenki azotu czy ozon.

Warto wspomnieć również o smogu typu Los Angeles, inaczej nazywanym smogiem fotochemicznym. Powstaje on w dużych miastach podczas suchych, upalnych dni – zanieczyszczenia w połączeniu z wysoką temperaturą i promieniami słonecznymi wywołują procesy fotochemiczne, w wyniku których tworzy się ozon troposferyczny. Smog typu Los Angeles ma zazwyczaj formę brunatnej mgły unoszącej się nad miastem.

Jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem w okresie letnim?

Duże nasłonecznienie oraz brak wiatru sprzyjają wysokiemu stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Istnieją jednak sposoby, aby uchronić się przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza i zredukować ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Przebywając w domu, warto zadbać o wyposażenie mieszkania w oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Pozwolą one na stałe usuwanie szkodliwych substancji z powietrza oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w suche dni. Doskonałym rozwiązaniem będzie również zainstalowanie filtrów powietrza w domu. Jeśli korzystamy z klimatyzatorów, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów w urządzeniu.

Jeśli chcemy spędzić czas poza domem, warto sprawdzić aktualne raporty informujące o stanie powietrza i poziomie zanieczyszczeń. Unikajmy przebywania na zewnątrz i aktywności fizycznej w dniach, kiedy pomiary wskazują na wysokie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Kiedy musimy wyjść na zewnątrz, a jakość powietrza jest ekstremalnie niska, warto skorzystać z akcesoriów antysmogowych takich jak np. maseczki.