filtry patronowe

Filtry patronowe – cechy i zastosowanie

Filtry patronowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w odlewniach, przy odpylaniu gazów spawalniczych, farb proszkowych czy pyłów. Dzięki możliwości dokładnej segregacji cząstek oraz wytrzymałości, filtry patronowe są uważane za jedne z najlepszych pod względem wydajności filtracji. 

Działanie filtrów patronowych

Sposób działania filtrów patronowych jest podobny do worków filtracyjnych – główną różnicą jest wykorzystywany w nich wkład filtracyjny. Filtry patronowe posiadają plisowane wkłady o cylindrycznym kształcie – plisowanie gwarantuje wysoką sztywność i większą powierzchnię filtracji przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów filtra. Pozwala to na uzyskanie nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni filtracji.

Zanieczyszczenia są odprowadzane z urządzenia, a następnie zasysane do komory filtracyjnej, gdzie umieszczone są wkłady patronowe. Zebrane zanieczyszczenia pozostają na zewnętrznej stronie wkładów, a oczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz.

Filtry patronowe, tak jak każdy inny filtr powietrza, powinny być regularnie czyszczone. W przypadku filtrów patronowych proces ten odbywa się poprzez wywołanie przepływu wstecznego – w ten sposób wszystkie zanieczyszczenia są odrywane od wkładu, a następnie odprowadzone.

Gdzie stosowane są filtry patronowe? 

Filtry patronowe znajdują swoje zastosowanie w miejscach, gdzie niezbędne jest uwzględnienie dużej powierzchni filtracyjnej oraz jednoczesne niewielkie stężeniu pyłu. Filtry są instalowane w mejscach wymagających odpylania po takich procesach jak spawanie, malowanie proszkowe czy polerowanie. Niewielkie wymiary filtrów patronowych pozwalają na dowolność w montażu i znacznie ułatwiają instalację.

 

filtry patronowe

 

Cechy filtrów patronowych

Jedną z cech, która wyróżnia filtry patronowe jest wysoka wydajność przy zachowaniu niewielkich gabarytów. Dodatkowo, filtry patronowe cechują się również odpornością na wodę i oleje, antystatycznością oraz możliwością stosowania przy wysokiej temperaturze. Filtry patronowe występują najczęściej w kształcie walca, ale na rynku można znaleźć również filtry owalne, płaskie bądź stożkowe. Do produkcji filtrów najczęściej wykorzystuje się poliester, celulozę lub celulozo-poliester – istnieje również możliwość pokrycia filtra tworzywem PTFE, któe dodatkowo zwiększa skuteczność odpylania.

Wkrótce w ofercie FilterTechnic pojawią się filtry patronowe – zapewniamy naszym klientom najwyższą jakość filtracji, wytrzymałość produktów oraz służymy poradą w wyborze odpowiedniego filtra!