rośliny filtrujące powietrze

Rośliny, które pomagają poprawić jakość powietrza w domu

Rośliny to nie tylko ozdoba domu, ale również doskonały filtr powietrza! Niewielu wie, że poza wytwarzaniem tlenu, rośliny potrafią również filtrować zanieczyszczenia w pomieszczeniach. Które sprawdzą się w tej roli najlepiej?

Rośliny – naturalny filtr powietrza

Istnieje wiele gatunków roślin domowych, które przechwytują szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu. Wśród związków chemicznych, które mogą być przefiltrowane przez rośliny można wymienić rakotwórcze benzen, toulen i ksylen stosowane w rozpuszczalnikach.

Większość roślin potrafi oczyścić powietrze z substancji powodujących uszkodzenia układu nerwowego, zawroty i bóle głowy. Do takich substancji należą np. heksan, styren i trichloroetylen – obecne w klejach, smarach, farbach, lakierach, a nawet dywanach.  W farbach i dywanach często znajduje się również formaldehyd powodujący podrażnienia oczu, gardła i nosa. Ten związek również może być filtrowany przez rośliny domowe.

Warto wspomnieć również o tlenku węgla – gazie, który może spowodować nieodwracalne uszkodzenia komórek krwi przenoszących tlen, a w dużych dawkach może być śmiertelny. Na szczęście, on również może być filtrowany przez rośliny znajdujące się w domach.

 

rośliny, które pomagają w poprawie powietrza w domu

 

Pozytywny wpływ roślin na jakość powietrza w pomieszczeniach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rośliny domowe potrafią wyłapywać groźne dla zdrowia związki chemiczne i filtrować powietrze w naszych domach. Skutkuje to oczywiście zmniejszonym ryzykiem chorób układu oddechowego i krążeniowego oraz lepszym samopoczuciem. W domu, w którym znajduje się dużo roślin będących naturalnym filtrem powietrza, rzadziej dokuczają nam bóle głowy, zmęczenie czy problemy ze snem.

Rośliny mogą również naturalnie regulować wilgotność powietrza, zapewniając przy tym komfort osobom przebywającym w pomieszczeniach. Obecność roślin w pomieszczeniach jest zatem korzystna nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale również w biurach czy szkołach.

Jakie rośliny wybrać?

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych roślin, które mogą posłużyć jako naturalny filtr powietrza w naszych domach. Jeśli jesteśmy właścicielami zwierząt domowych, przed zakupem rośliny warto sprawdzić, czy nie jest ona toksyczna dla psów lub kotów.

 • kentia – redukuje stężenie benzenu, toluenu i ksylenu
 • palma karłowata – redukuje obecność formaldehydu i toluenu
 • gerbera – filtruje formaldehyd, benzen i trichloroetylen
 • bambus – filtruje formaldehyd, benzen i trichloroetylen
 • skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z benzenu i acetonu
 • paprotka – pochłania duże ilości formaldehydu
 • dracena obrzeżona – oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu i trichloroetylenu
 • sansewieria – redukuje obecność benzenu i formaldehydu
 • begonia – oczyszcza powietrze z benzenu i toluenu
 • aglaonema – oczyszcza powietrze z ksylenu i formaldehydu
 • aloes – redukuje obecność benzenu i formaldehydu
 • fikus benjamina – oczyszcza powietrze z ksylenu, formaldehydu, benzenu i amoniaku