zanieczyszczenia na zewnątrz i ich wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach

Jak zanieczyszczenia z zewnątrz wpływają na jakość powietrza w domach?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniach. Wielu z nas stara się utrzymać czyste powietrze w mieszkaniu, aby zapewnić sobie i innym domownikom komfort i bezpieczeństwo. Niestety, czasem to nie wystarczy. Zanieczyszczenia obecne w powietrzu na zewnątrz również mogą wnikać do domów. 

Jak zanieczyszczenia z zewnątrz wnikają do budynków?

Głównymi źródłami zanieczyszczeń w budynkach są kurz, pleśń, opary ze smażenia czy gotowania, dym tytoniowy, dym z kadzideł lub kominka. Wielu z nas świadomie unika tych źródeł zanieczyszczeń, chcąc zapewnić sobie i innym mieszkańcom zdrowe, czyste powietrze.

Warto jednak wspomnieć, że zanieczyszczenia obecne w powietrzu poza domem, również mogą do niego przenikać. Jak to się dzieje? Pyły i szkodliwe substancje mogą wnikać do pomieszczeń na wiele sposobów. Najczęściej są zasysane do środka przez systemy HVAC. Innym powodem jest stosowanie filtrów o nieodpowiednim wymiarze, które przepuszczają zanieczyszczenia. Częstym błędem jest również nieodpowiednia instalacja filtrów.

Warto zwrócić uwagę czy nasz dom jest dobrze uszczelniony i nie posiada różnego rodzaju pęknięć w ścianach, które umożliwiłyby wnikanie zanieczyszczonego powietrza do środka. Częstym błędem jest również intensywne wietrzenie mieszkań, szczególnie w okresie zimowym. Fakt, przewietrzenie mieszkania i wpuszczenie do środka świeżego powietrza jest nieraz konieczne, pomaga w koncentracji i poprawia samopoczucie. Jednak musimy mieć pewność, że jego jakość jest wystarczająco dobra. Unikajmy wietrzenia domów w czasie, kiedy na zewnątrz unosi się smog lub gdy mieszkamy blisko ruchliwej ulicy.

 

jak zanieczyszczenia z zewnątrz wpływają na jakość powietrza w domach

 

Jak zanieczyszczenia z zewnątrz wpływają na nasze zdrowie?

Zanieczyszczenia, które gromadzą się wewnątrz budynków mogą sprawiać, że jakość w nich będzie gorsza niż na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim miejsc nie odnawianych, bez odpowiedniej filtracji powietrza. Częste i długotrwałe przebywanie w takim środowisku może powodować Syndrom Chorego Budynku.

Owa jednostka chorobowa to zespół dolegliwości, których źródłem jest brak świeżego powietrza w pomieszczeniu. Do najczęstszych objawów należą bóle i zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją, drażliwość, kaszel, bezsenność oraz zaburzenia pamięci. Częste przebywanie w pomieszczeniach o niskiej jakości powietrza naraża nas również na alergie i poważne choroby układu oddechowego.

Wysokowydajne filtry powietrza – jak mogą pomóc?

Sposobem na dokładniejsze wychwytywanie zanieczyszczeń jest używanie wysokowydajnych filtrów powietrza. Przepuszczają one powietrze przez drobny materiał filtrujący, zatrzymując i usuwając cząsteczki, takie jak pyłki, roztocza i dym tytoniowy. Im drobniejszy materiał filtrujący, tym więcej cząstek może wychwycić i usunąć z powietrza.

Filtry o wysokiej wydajności nie tylko zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach, ale i wilgoci – dzięki temu zapewniają dokładną filtrację powietrza i odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu.