filtracja powietrza a alergie

Filtracja powietrza a alergie

Alergia to choroba, która jest coraz powszechniejsza. Zmaga się z nią coraz więcej osób, a jej objawy bywają bardzo uporczywe i męczące. Dobrym sposobem, aby ograniczyć obecność drażniących alergenów w domu będą odpowiednie urządzenia taki jak np. oczyszczacze powietrza. 

Skąd się biorą alergie?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego (immunologicznego) na alergeny, z którymi stykamy się na co dzień. Na jej pojawienie wpływają zarówno geny jak i środowisko w jakim żyjemy. Ze względu na sposób kontaktu z cząstkami czy substancjami alergizującymi, dzieli się na pokarmową, kontaktową, wziewną oraz iniekcyjną – czyli alergia na leki lub jad. Objawy alergii charakteryzują się zróżnicowanym nasileniem – od łagodnych takich jak np. katar po wysoce niebezpieczny i zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Na rozwój i pogorszenie alergii mocno wpływa poziom zanieczyszczenia środowiska oraz jakość powietrza, którym oddychamy. Zanieczyszczone powietrze oddziałuje negatywnie na mechanizmy obronne naszego organizmu, przez co jesteśmy bardziej narażeni na działanie alergenów.

Jak filtracja powietrza może pomóc alergikom?

Dla osób borykających się z alergią, nieoceniony może być oczyszczacz powietrza wyposażony w odpowiedni zestaw filtrów. Skuteczne urządzenie tego typu wyposażone w filtr HEPA jest w stanie wyłapać nawet do 99,97% uciążliwych zanieczyszczeń wywołujących alergię. Wolne od alergenów powietrze jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z astmą. Filtracja powietrza pozwala skutecznie zmniejszyć takie objawy jak:

  • katar
  • łzawienie oczu
  • uporczywy kaszel
  • duszności

Jakie filtry sprawdzą się najlepiej?

W zwalczaniu alergenów najlepiej sprawdzą się oczyszczacze powietrza wyposażone zarówno filtr wstępny, filtr HEPA, filtr węglowy oraz dodatkowo jonizator, który ułatwi usuwanie zanieczyszczeń. Filtry HEPA wykazują największą efektywność w walce z alergenami. Dzięki trójwarstwowej budowie skutecznie usuwają najdrobniejsze cząstki (np. pyły zawieszone PM2,5), kurz, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni czy bakterie. Najskuteczniejsze filtry z rodzaju HEPA oznaczane są jako H13 oraz H14. Jednak do skutecznego zwalczania alergenów sprawdzi się również filtr EPA o niższej klasie oznaczany jako E12.

Jednak, aby usunąć również lotne związki organiczne obecne m.in. w chemii gospodarczej, kosmetykach czy w preparatach używanych do wykończenia wnętrz dodatkowo potrzebny jest również filtr węglowy, który doskonale zwalcza szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy.