filtracja powietrza a zwierzeta domowe

Filtracja powietrza a zwierzęta domowe

Prawie co drugi Polak posiada jakieś zwierzę domowe. Trudno się temu dziwić – kto nie lubi pobawić się z psem lub odpocząć słuchając relaksującego mruczenia kota? Zwierzęta stały się naszymi dobrymi przyjaciółmi i często są traktowane jak członkowie rodziny. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś jaki wpływ mają na jakość powietrza w naszych mieszkaniach?

Wpływ zwierząt na jakość powietrza w pomieszczeniu

Choć zwierzęta dostarczają nam rozrywki i towarzystwa, warto pamiętać także o tym, że ich przebywanie w pomieszczeniu wpływa na jakość powietrza. Jednym z najbardziej odczuwalnych czynników jest zapach. Aby skutecznie się go pozbyć, należy regularnie sprzątać miejsca, w których najczęściej przebywa zwierzę np. legowisko.

Kolejną kwestią jest sierść. Jest ona o tyle szkodliwa, że w przypadku nieregularnej wymiany filtrów, może spowodować zablokowanie przepływu powietrza. Sierść zalegająca w filtrze może doprowadzić do uszkodzenia instalacji HVAC, co skutkuje skróceniem jej żywotności i koniecznością konserwacji. Zatkany filtr nie jest w stanie odfiltrować wszystkich włosów, co znacząco pogarsza jakość powietrza w mieszkaniu.

Warto poruszyć również temat alergii – wiele osób jest uczulonych na sierść zwierząt. Nawet jeśli nie należymy do tej grupy ludzi, nie możemy zapominać, że wysoki poziom stężenia alergenu w powietrzu może wywołać u nas reakcje alergiczne.

filtertechnic zwierzęta infografika

Jak zapobiegać tym zagrożeniom?

Wcale nie musimy rezygnować z towarzystwa pupili w mieszkaniu! Wystarczy, że odpowiednio zadbamy o higienę i filtrację powietrza w pomieszczeniu, a wtedy znacząco obniżymy ryzyko wystąpienia alergii bądź awarii instalacji HVAC.

Podstawowe czynności obejmują regularne sprzątanie legowiska i miejsc, w których najczęściej przebywa zwierzę. Kolejnym krokiem jest częste wietrzenie pomieszczenia i dbanie o ogólną higienę w domu.

Jednak nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej filtracji powietrza. Regularna wymiana filtrów jest ważna, ale pamiętajmy, że posiadając zwierzęta domowe, powinniśmy zadbać o to, aby filtr był wymieniany częściej – najlepiej co 30-45 dni. Jeśli posiadamy zwierzęta, które zrzucają dużo sierści lub w naszym domu mieszkają alergicy, wymiana filtrów powinna stać się naszą comiesięczną rutyną.

Jeśli nie wiesz, jaki filtr powinieneś wybrać, skontaktuj się z nami! Znajdziemy idealne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu!