Jak uchronić się przed zanieczyszczonym powietrzem?

Zanieczyszczone powietrze to zmora naszych czasów – mamy z nim do czynienia przez większość okresu grzewczego, wdychając szkodliwe substancje zarówno na zewnątrz, jak i przebywając w domu czy biurze.

Co robić, aby zminimalizować ilość niebezpiecznych dla zdrowia substancji w powietrzu?

Poziom zanieczyszczeń jest zatrważający i może się wydawać, że obecnie nic na to nie możemy poradzić, jednak istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym każdy z nas może choć trochę polepszyć jakość powietrza, które wdycha.

Zmieniaj trasy, którymi się poruszasz

Jakość powietrza może być inna w różnych częściach miasta. Najlepiej unikać najbardziej ruchliwych dróg, przy których powstaje najwięcej zanieczyszczeń. Warto to sprawdzać za każdym razem przed wyjściem z domu i dostosować trasę dojazdu czy aktywności fizycznej na zewnątrz tak, aby wdychać jak najmniej zanieczyszczeń. Istotna jest też pora dnia – w godzinach szczytu możemy się spodziewać gorszej jakości powietrza. Dobrze jest mieć zawsze przy sobie przenośny monitor informujący o aktualnym stanie powietrza i na tej podstawie dostosowywać swoje plany.

Zmieniaj filtry w aucie

Jeżeli poruszasz się autem, pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtr kabinowy. Zanieczyszczenia, które powstają wskutek ruchu drogowego, łatwo dostają się do środka samochodu i mogą być bardziej szkodliwe ze względu na kumulację w tak niewielkiej, zamkniętej przestrzeni. Zawsze staraj się unikać najbardziej zatłoczonych dróg, jeśli zaś nie masz takiej możliwości, możesz wtedy przynajmniej włączyć recyrkulację powietrza w aucie. Ponadto wyposaż auto w filtr kabinowy HEPA lub filtr węglowy.

Uwzględniaj jakość powietrza w swoich planach, zwłaszcza sportowych

Jeżeli na zewnątrz panują niekorzystne warunki dla zdrowia, zrezygnuj z aktywności na “świeżym” powietrzu. Zamiast iść na rower czy biegać, udaj się na siłownię lub basen. Sprawdzaj regularnie stan powietrza i staraj się dostosować do tego swoje plany.

Nie zostawiaj otwartych okien

Problem smogu nie ogranicza się tylko do zimy – zdarza się, że mamy z nim do czynienia także w jesieni, kiedy to nadal możemy chcieć zostawiać uchylone okna w domu pod naszą nieobecność. Zawsze należy sprawdzić jednak stan powietrza na zewnątrz, aby nie wpuszczać szkodliwych zanieczyszczeń do mieszkania. Ważne jest też, aby całkowicie zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń, nawet na krótki czas, kiedy widzimy ostrzeżenia co do jakości powietrza. Wielu z nas ma w nawyku codzienne wietrzenie domu w trakcie zimy, jednak w sytuacji niekorzystnych warunków może to przynieść tylko szkodę.

 

jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem

 

Zadbaj o wentylację w kuchni

Elementem kuchennym, którego praca może negatywnie oddziaływać na jakość powietrza i tym samym na nasze zdrowie, jest kuchenka gazowa. Co prawda nie wytwarza ona widocznego dymu, tak jak np. kominek, jednak produkuje szkodliwe substancje, które pogarszają jakość powietrza w domu. Aby uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń, zadbaj o to, aby kuchnia była wyposażona w wentylator wyciągowy oraz odpowiedni system wentylacyjny.

Zwiększ wentylację w domu

Zwiększając wymianę powietrza z zewnątrz do wewnątrz w czasie, gdy za oknem jest czyste powietrze, zmniejszasz nagromadzenie szkodliwych zanieczyszczeń utrzymujących się w domowych warunkach. Szczególnie należy zadbać o to w momencie, gdy sprzątamy, gotujemy czy otwieramy nowe meble lub przedmioty elektroniczne.

Nie korzystaj z kominka

Przesiadywanie przy palącym się kominku jest dla większości osób świetnym sposobem na relaks, niestety niesie ze sobą też negatywne skutki. Palenie drewna w kominku powoduje powstawanie pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeń gazowych, które pogorszą jakość powietrza nie tylko w Twoim domu, ale również będą niekorzystnie oddziaływać na sąsiedztwo.

Sprawdź produkty do sprzątania oraz higieny osobistej

Niektóre produkty służące do sprzątania czy higieny osobistej mogą produkować szkodliwe lotne związki organiczne, nawet wtedy, gdy nie są używane. Zaleca się, aby zrezygnować z produktów, które zawierają zapachy, substancje drażniące oraz łatwopalne. Jeżeli posiadamy takie specyfiki, najlepiej przechowywać je z dala od domu, lub ewentualnie w zamkniętym schowku.

Kup oczyszczacz powietrza

Wiele osób nie myśli o tym rozwiązaniu, zakładając, że warunki panujące w domu tego nie wymagają. Niestety często jesteśmy w błędzie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, co wisi w powietrzu. Dzięki temu urządzeniu jakość powietrza się podniesie, jednak warto zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje oczyszczaczy będą w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę, czy będzie ono skuteczne w walce zarówno z pyłem zawieszonym, jak i lotnymi związkami wodnymi.