wpływ powietrza na skórę i włosy

Zanieczyszczone powietrze i jego negatywny wpływ na skórę oraz włosy

Zła jakość powietrza negatywnie wpływa na cały organizm, wygląd oraz stan naszego samopoczucia. Smog oraz zawarte w powietrzu alergeny, grzyby oraz inne niekorzystne cząsteczki czy substancje powodują wyraźne pogorszenie stanu naszej cery oraz włosów, które jako pierwsze stykają się z zanieczyszczonym powietrzem.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na skórę i włosy?

Zanieczyszczone powietrze staje się coraz większym utrapieniem dla nas i naszej planety.  Największym zagrożeniem jest smog, który negatywnie wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Powstaje on w wyniku połączenia zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu z mglistą i bezwietrzną pogodą. Składa się z wielu bardzo szkodliwych i trujących związków chemicznych i substancji takich jak m.in.: pyły zawieszone PM 2.5 oraz PM10, ozon, metale ciężkie, dwutlenek siarki, benzopiren i inne toksyny. W okresie grzewczym, zwłaszcza w dużych miastach takich jak: Warszawa czy Kraków, stopień zanieczyszczenia powietrza jest bardzo duży. Wystarczy jedynie godzina przebywania w wysoce zanieczyszczonym powietrzu, aby odczuć jego negatywny wpływ na nasz organizm.

Skutki zauważalne na skórze

Skóra jest skuteczną barierą, która chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest odzwierciedleniem naszego zdrowia, wiele chorób jest widocznych właśnie na jej powierzchni.

Skóra, która praktycznie codziennie jest narażona na kontakt z kurzem, smogiem, pleśnią, czy innymi szkodliwymi cząsteczkami i substancjami staje się sucha i podrażniona, często też towarzyszy jej świąd. Substancje szkodliwe opadają na powierzchnię naskórka, uszkadzając skórę, podrażniając ją oraz skutecznie osłabiając. Smog oraz zawarty w nim ozon i inne szkodliwe cząsteczki przyczepiają się do powierzchni skóry i niszczą jej barierę ochronną. Wówczas skóra staje się mniej odporna na wiatr czy nieprzyjemne działanie mrozu. Szkodliwe i bardzo małe cząsteczki m.in. pyły zawieszone PM2.5 mogą z łatwością przeniknąć do naszego organizmu. Większe natomiast skutecznie potrafią utrudnić skórze oddychanie.

Gdy bariera ochronna zostanie naruszona skóra staje się delikatna i niezwykle wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Mogą pojawić się na skórze wypryski, przebarwienie, a nawet wysypka bądź pokrzywka. Podrażniona skóra jest wówczas zaczerwieniona, piecze i może dość intensywnie swędzieć. Ponadto w wyniki stresu oksydacyjnego skóra dużo szybciej  starzeje się, traci swoją jędrność i pojawiają się zmarszczki. Nadmiar w organizmie wolnych rodników powoduje uszkodzenie melanocytów, w wyniku czego na skórze zaczynają pojawiać się przebarwienia. Smog i inne zanieczyszczenia z powietrza potrafią skutecznie dokonać trwałych zmian w płaszczu hydrolipidowym skóry, który jest odpowiedzialny za właściwe jej nawilżenie.

Skutki zauważalne na włosach

Smog oraz inne zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu bardzo negatywnie wpływają również na skórę głowy, a co za tym idzie i na nasze włosy. Włosy są naszą ozdobą i chcemy, aby były jak najzdrowsze i najpiękniejsze. Niestety stan naszych włosów może być bardzo obniżony, gdyż zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu takie jak: smog, toksyczne dymy, alergeny czy grzyby skutecznie zaburzają kondycję cebulek włosów, utrudniając przy tym właściwy wzrost włosa. Skutki niekorzystnego działania smogu i innych zanieczyszczeń są wyraźnie zauważalne. Włosy wówczas są suche, szorstkie i pozbawione blasku. Stają się dużo bardziej łamliwe i mogą dość intensywnie wypadać. Zła jakość powietrza przyczynia się również do tak uciążliwej i uporczywej przypadłości jaką jest łysienie.

 

Infografika - Filtertechnic - Zanieczyszczone powietrze - włosy i skóra

 

Wyjątkowo niebezpieczne pyły zawieszone PM2.5 oraz PM10

Pyły zawieszone zawarte w smogu zostały uznane przez WHO za czynniki rakotwórcze, które znacznie wpływają na ryzyko zachorowania na raka, głównie raka płuc. Ponadto mogą się również przyczynić do powstania raka skóry – czerniaka. Wyjątkowo szkodliwe i niebezpieczne są zwłaszcza pyły zawieszone PM2.5, które dzięki swoim mikroskopijnym rozmiarom (2.5 μm lub mniej) bez trudu przedostają się do organizmu człowieka. Wnikając do organizmu powodują duże spustoszenie, uszkadzając układ oddechowy oraz zaburzając prawidłową pracę serca i krążenia. W wyniku osadzenia ich na powierzchni skóry powstaje stres oksydacyjny, który przyspiesza jej proces starzenia.

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny powstaje w wyniku oddziaływania substancji szkodliwych zawartych w zanieczyszczonym powietrzu na nasz organizm. Prawidłowo funkcjonujący organizm zachowuje równowagę pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników, a ich neutralizowaniem. Niestety w przypadku, gdy ta równowaga zostanie zaburzona i wolnych rodników jest zbyt dużo, a nasz organizm nie jest w stanie sam ich usunąć, powstaje stres oksydacyjny. Przyczynia się do niego w dużej mierze zanieczyszczone powietrze, a zwłaszcza pyły zawieszone PM2.5 i mniejsze, ozon oraz promieniowanie UV. Powstały na ich skutek stres oksydacyjny prowadzi do szybszego starzenia się skóry oraz pogorszenia jej kondycji. Na jej powierzchni zaczynają pojawiać się wypryski, przebarwienia oraz inne niedoskonałości. Ponadto skóra staje się sucha i traci swój zdrowy koloryt. W walce ze stresem oksydacyjnym oraz nadmiarem wolnych rodników pomogą antyoksydanty, zarówno w postaci odpowiedniej diety, jak i właściwej pielęgnacji.

Jak można uchronić skórę oraz włosy przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza?

W przypadku, gdy obecność szkodliwych pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalną normę, jeśli to tylko możliwe przebywaj jak najkrócej na zewnątrz. Ograniczysz w ten sposób kontakt skóry i włosów z toksycznym działaniem pyłów zawieszonych i innych niebezpiecznych cząstek.

Niestety przebywając na zewnątrz nie uda nam się w pełni ochronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń w powietrzu. Niemniej jednak możemy pomóc naszej skórze oraz włosom poprawiając jakość powietrza w naszym domowym zaciszu. W tym celu dobrym rozwiązaniem okażą się oczyszczacze powietrza, które jednocześnie zapewnią odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA klasy H13 lub H14 są w stanie usunąć z powietrza nawet mikroskopijne pyły zawieszone PM2.5 oraz PM10, które są najbardziej niebezpieczne i szkodliwe. Takie filtry są niezwykle zalecane do oczyszczaczy, gdyż usuwają również roztocza, alergeny, bakterie, a nawet niektóre wirusy. Klasy filtrów HEPA zalecane do domowych oczyszczaczy:

  • H13 – są w stanie usunąć do 99,95% cząstek (skuteczność całkowita) i nawet do 99,97% w przypadku skuteczności miejscowej
  • H14 – są w stanie usunąć do 99,995% cząstek (skuteczność całkowita) i nawet do 99,975% w przypadku skuteczności miejscowej

Zanieczyszczone powietrze potrafi skutecznie uszkodzić i osłabić naszą skórę oraz włosy. W celu ochrony skóry oraz jej bariery lipidowej przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, powinna być ona codziennie oczyszczana. Dwa razy dziennie należy starannie oczyścić ją z zanieczyszczeń. Na oczyszczoną skórę warto nałożyć kosmetyki, które działają antyoksydacyjnie. Trzeba pamiętać również o prawidłowym nawilżeniu, gdyż wysuszona skóra staje się bardzo wrażliwa i delikatna. Skuteczną praktyką będzie przepłukanie skóry oraz włosów wodą morską, która wypłucze zanieczyszczenia i szkodliwe pyły. Warto również stosować kremy z filtrem, ponieważ zanieczyszczone powietrze przyczynia się do uszkodzenia warstwy ozonowej. Ponadto bardzo istotne jest urozmaicenie diety o przeciwutleniacze, które niwelują nadmiar wolnych rodników. Do pokarmów bogatych w przeciwutleniacze (antyoksydanty) zaliczają się m.in.: jagody, czarne porzeczki, maliny, aronia, cytrusy, fasola oraz wiele warzyw liściastych.

W przypadku włosów, zwłaszcza krótkich dobrą ochroną, szczególnie w zimie będzie czapka. Warto używać szamponu, który oczyści jednocześnie włosy i skórę głowy. W walce z niekorzystnymi skutkami zanieczyszczonego powietrza pomoże również głęboko nawilżająca odżywka lub maska, którą warto nałożyć po umyciu włosów. Dobrą ochroną będzie też olej kokosowy, który zabezpieczy je przed zniszczeniem. Uzupełni on włosy w lipidy, a ponadto pozostawi na ich powierzchni ochronną powłokę, która zahamuje przenikanie do ich wnętrza zanieczyszczeń. Sprawi że włosy będą mocniejsze i dużo bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.