Lotne związki organiczne – jak je wyeliminować?
Zastanawiasz się, czy LZO są niebezpieczne, a jeśli tak to jak można je wyeliminować z mieszkania? Sprawdź w naszym wpisie i dowiedz się czym są LZO, jak dużym są dla nas zagrożeniem oraz w jaki sposób można się ich pozbyć.
Czym są LZO i dlaczego mogą być niebezpieczne?
LZO czyli lotne związki organiczne to szeroka grupa gazów zawierających co najmniej jeden pierwiastek węgla, które mocno pogarszają jakość powietrza jakim oddychamy.
Lotne związki organiczne mają negatywny, wręcz toksyczny wpływ na nasz organizm. Mogą przyczyniać się do podrażnień w obrębie gardła, nosa i oczu, zawrotów i bólów głowy, reakcji alergicznych, uszkodzeń układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet do rozwoju nowotworów.
To w jakim stopniu mogą nam zaszkodzić zależy od rodzaju wdychanych LZO, stężenia tych związków w powietrzu oraz długości ekspozycji. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie lotnych związków organicznych są osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, osoby starsze borykają się z rozmaitymi dolegliwościami oraz małe dzieci.
Skąd się biorą i gdzie występują?
Nie wszystkie lotne związki organiczne mają toksyczny wpływ na nasze zdrowie. Część z nich występuje naturalnie w atmosferze, jednak powodem wytwarzania większości LZO, szczególnie tych toksycznych jest niestety działalność człowieka.
Związki te znajdują się m.in. w farbach, klejach, lakierach, tuszach do drukarek, odświeżaczach powietrza, produktach nabłyszczających czy detergentach. Występują w obrębie takich sektorów jak budownictwo, transport drogowy czy przemysł – wykorzystuje się je m.in. do produkcji artykułów gospodarstwa domowego.
Co można zrobić, aby je wyeliminować?
Nie da się całkowicie wyeliminować LZO z naszego życia, ale pewnymi metodami można ograniczyć ich występowanie oraz zminimalizować negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co zatem możemy zrobić?
- Ograniczyć ich obecność
Głównym źródłem lotnych związków organicznych są artykuły gospodarstwa domowego takie jak: meble, dywany, tapety, wykładziny, zasłony czy sprzęt elektroniczny np. komputery lub drukarki.
Chcąc obniżyć stężenie lotnych związków organicznych w pomieszczeniach najlepszą opcją będzie w miarę możliwości eliminacja ich źródło np. poprzez zakup produktów cechujących się niższą zawartością LZO.
- Używać oczyszczaczy powietrza
Dobrym sposobem na eliminację LZO są oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry węglowe, a najlepiej w filtry zintegrowane. Filtry węglowe są przeznaczone do usuwania odorów oraz zanieczyszczeń gazowych takich jak lotne związki organiczne.
Tego typu filtry działają na zasadzie adsorpcji, aby wychwytywać szkodliwe gazowe zanieczyszczenia. Więcej na temat filtrów węglowych znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule.
- Regularnie wietrzyć pomieszczenia
Systematyczna wentylacja pomieszczeń ma ogromne znaczenie. Pomaga dotlenić organizm, jak i obniżyć stężenie wielu zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Aby cyrkulacja powietrza była jak najbardziej skuteczna najlepiej wietrzyć pomieszczenia krótko ale intensywnie.
Istotne jest także, aby regularnie kontrolować sprawność wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach oraz zadbać o mikrowentylację w oknach oraz drzwiach.